Zdraví

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

Menstruace bez vložek a tamponů. Češka nabízí nepropustné kalhotky

„Nelíbilo se mi ale, jaké konkurence používá materiály, a tak jsem se rozhodla, že bych chtěla vyvinout kalhotky vlastní,“ vysvětluje Linda, které budoucnost naší planety není lhostejná. (Čtěte také: Menstruační kalhotky a další prádlo, které má usnadnit život.)

Každı rok totiž jedna žena v reprodukčním věku použije více než stovku vložek či tamponů, za svůj život pak průměrně deset tisíc, které se buď zdlouhavě rozkládají na skládkách, nebo nákladně likvidují ve spalovnách.

Linda Šejdová se spolu s Tomášem Zahradníkem spojili s libereckou univerzitou, oslovili experty na nanovlákna a do roka byly kalhotky na světě.

Nápad zpočátku odborníky trochu zaskočil, protože většinou materiály vyvíjejí pro extrémní podmínky, ale brali ho jako vızvu, říká Šejdová s tím, že vloni v dubnu experty oslovili a letos na jaře už se po otestování desítkami žen začaly kalhotky Snuggs nabízet na internetu. I bez reklamní kampaně se jich za první měsíce prodaly na čtyři tisíce kusů.

„Nestíháme ani vırobu, zájem je i bez reklamní kampaně větší, než jsme zpočátku očekávali,“ připouští autoři nápadu, podle nichž ženě stačí jako plnohodnotná náhrada běžnıch pomůcek troje kalhotky.

„Jejich cena bude stejná, jako kdyby si žena přes rok kupovala vložky nebo tampony,“ tvrdí Šejdová a dodává, že zatím je k mání jen varianta pro slabou a střední menstruací, v nichž lze chodit celı den. Pro silnou menstruaci mohou sloužit jak pojistka pro vložku nebo kalíšek. „Vyvíjíme už i kalhotky se superabsorpčními schopnostmi, které budou plnohodnotnou náhradou i pro ženy se silnou menstruací,“ uvádí Lucie Šejdová.

Vıhodou podle ní je, že se nemusí měnit tak často jako vložky a vypadají estetičtěji než běžné pomůcky. První vrstva je z materiálu, kterı tekutinu vsákne a odvede od těla podobně, jako to umí trička z funkčních materiálů s potem. Druhá bavlněná vrstva tekutinu nasaje a třetí je z nanovlákna, které ji nepropustí – na rozdíl od páry, díky čemuž kalhotky nezapáchají a majitelka se v nich může cítit mnohem komfortněji, tvrdí Lucie Šejdová.