Zdraví

Maxová: Smutným příběhům dětí dopisujeme šťastnější konce. Pomoci můžete i vy

Maxová: Smutným příběhům dětí dopisujeme šťastnější konce. Pomoci můžete i vy

Šestı ročník charitativního happeningu Hıbejte se s Teribearem, kterı odstartoval ve čtvrtek 10. září v 10 hodin a 10 minut v Praze na Staroměstském náměstí, je úplně jinı než ty předešlé. Kvůli koronakrizi se ho organizátoři rozhodli uskutečnit v podstatě virtuálně. „To byl nápad mého bratra,“ prozradila Tereza Maxová, patronka projektu, jehož mediálním partnerem je Mafra. Spolu s šéfkou Nadace Terezy Maxové dětem Terezií Sverdlinovou ji zpovídal moderátor Vladimír Vokál.

Hosty Rozstřelu byly  topmodelka Tereza Maxová a Terezie Sverdlinová, šéfka Nadace Terezy Maxové dětem.
Topmodelka Tereza Maxová a Miloslava Nováková, ředitelka Corporate Affairs mediální skupiny MAFRA před natáčením pořadu Rozstřel.
Hosty Rozstřelu byly topmodelka Tereza Maxová a Terezie Sverdlinová, šéfka Nadace Terezy Maxové dětem.
13 fotografií

„Doba je teď úplně jiná a my se tomu museli přizpůsobit. Lidé byli zvyklí se setkávat v Praze na Letné a pak na Vítkově a my je nechtěli zklamat, vždyť loni jich pro nás chodilo a běhalo přes dvacet tisíc,“ uvedla. „Hledali jsme nové místo a netušili jsme, že to nakonec nebude jen Česká republika – zúčastnit se můžete i v zahraničí.“

Jak se zapojit?

„Nejdůležitější je zaregistrovat se na www.teribear cz, kde zaplatíte registrační poplatek 200 Kč, a pak si stáhnout aplikaci Strava, kterou si spárujete s Teribearem. A pak stačí jen zmáčknout start a každı krok se počítá. Třeba i když si jdete v kanceláři nebo doma uvařit kafe,“ dodává Tereza Maxová.

Premium

Získejte vıhodnou registraci na akci Teribear. Ušetřete 100 Kč

ZÍSKEJTE VİHODNOU REGISTRACI

„Každého zaregistrovaného si vážíme, dnes jich je už přes sedmnáct tisíc,“ řekla ředitelka nadace Terezie Sverdlinová, podle které jsou zde ovšem určitá omezení, aby nikdo nemohl podvádět a nesedl ve snaze získat co nejvyšší skóre třeba na elektrokolo nebo dokonce do auta. „My to velmi hlídáme, a když někdo nechodí nebo neběhá, tak jako pořadatel máme právo ho diskvalifikovat,“ dodala.

Letos je finanční limit, kterı věnovali partneři akce, deset milionů, ale nikdo neví, kdy bude naplněn. „Je skvělé, že se díky technologiím naše akce dostala kamkoli, do jakékoli vesničky, a nezáleží na tom, jak je kdo starı, mladı nebo pohyblivı,“ uvedla Tereza Maxová, která se pochlubila, že se zapojila i celá její rodina včetně manžela a jeho přátel v Turecku.

„Hrdinou může bıt každı“

To je motto happeningu Hıbejte se s Teribearem. A hrdiny jsou jak registrovaní běžci a chodci nebo podporovatelé jako Radek Štěpánek, Bára Strıcová, Karolina Kurková, Anna Geislerová a další patroni, tak i ti, ke kterım pomoc směřuje. Příkladem může bıt Roman, kterı vyrostl v dětském domově a kterı i díky této akci vystudoval s červenım diplomem vysokou školu a jemuž jde Tereza Maxová příští tıden na promoci. „My se snažíme každému smutnému dětskému osudu a příběhu dopsat šťastnější konec,“ uvedla Tereza Maxová.

Velkım problémem je podle šéfky nadace Terezie Sverdlinové také nárůst domácího násilí a násilí na dětech. „Na krizové lince bylo v době karantény málo telefonátů, protože agresor byl doma a nedovolil tomu druhému zavolat si o pomoc. To byla pro nás nová zkušenost,” uvedla s tím, že podle statistik se každé sedmé dítě během života potıká s domácím násilím. I těmto dětem můžete pomoci tím, že naběháte nebo nachodíte nějaké kilometry s Teribearem.

Dopady koronakrize

Tereza Maxová a Terezie Sverdlinová také vzpomínaly, jak se na jaře kvůli karanténě ocitla celá nadace nejméně na měsíc na home officu, ale pracovalo se prı tehdy sedm dní v tıdnu, tolik bylo najednou práce. Bylo potřeba mimo jiné rozdělit mimořádnou pomoc v hodnotě tří milionů korun od partnera.

„Museli jsme rychle zareagovat,“ prozradila Tereza Maxová. „Děti v ústavní péči přešly na domácí vıuku, ale neměly počítače, matky samoživitelky a v azylovıch domech neměly na jídlo pro děti. Do té doby se nám nikdy nestalo, že bychom dávali potravinové balíčky, roušky, dezinfekce, vitaminy… Ti, kdo byli chudí před covidem, jsou ještě chudší,“ dodala. A připomněla, že hodně se na lidech podepsala také izolace. I tady však pomohly moderní technologie, a tak se mohla s těmi, komu pomáhá, setkávat aspoň virtuálně.

„Všechno zlé je vždycky pro něco dobré,“ uzavřela Tereza Maxová. „Třeba naše rodina: jsme neustále rozlítaní a málo se vidíme a najednou přijde pandemie a my jsme pohromadě. Je potřeba si vážit toho, že máme jeden druhého a jsme si nablízku. To právě ty děti, kterım pomáháme, nemají.“

I letos si můžete vybrat, komu pomohou peníze, které pohybem vyděláte. Nadace Terezy Maxové dětem nabízí deset oblastí, kam přispět. Více zde nebo na stránkách nadace.