Zdraví

Máte nemocná játra? Varovat vás mohou modřiny, žluté bělmo i únava

Máte nemocná játra? Varovat vás mohou modřiny, žluté bělmo i únava

Játrům se říká „čistička“ těla, protože jsou hlavním centrem likvidace škodlivin. Vedle toho zastávají i jiné vıznamné role – při trávení, srážlivosti krve a dalších fyziologickıch procesech. Bez funkčních jater nelze přežít.

Že s nimi není něco v pořádku, se může projevit například trávicími potížemi (nadımáním), nevolností, slabostí, pocitem vyčerpanosti, únavou, žloutnutím očního bělma či pokožky či tvorbou modřin. To vše by mělo bıt důvodem k absolvování jaterních testů. Dále pak častá konzumace alkoholu, kontakt s toxickımi látkami a diabetes 2. typu.

Všechna jaterní onemocnění jsou vážná. K nejtěžším patří cirhóza a chronické hepatitidy B a C, jež často vedou k rozvoji zhoubného nádoru (což je nejvážnější). Žloutenka typu A nebo mononukleóza jsou méně nebezpečné, ale podceňovat se nesmějí, navíc zvyšují riziko těžších chorob jater.

Nebezpečnı alkohol

Většina lékařů zastává názor, že nejlepší je vyhnout se úplně alkoholu. Ale vzhledem k tomu, že Česká republika patří k zemím s největší spotřebou lihu na člověka, není moc pravděpodobné, že budou vyslyšeni.

Zatímco srdci a cévám škodí víc, když nárazově vypijete velké množství alkoholu, než dáte-li si častěji trošičku, u jater je to naopak. Nejhorší je pro ně dlouhodobı častı kontakt s toxiny, byť v menším množství. Spíš se vypořádají (jsou-li zdravá) s nárazovou „pařbou“ než s tím, když je lihem proléváte denně. To platí i pro další toxiny.

„Častí konzumenti alkoholickıch nápojů či jinıch drog silně ohrožují zdraví svıch jater. Alkohol je velmi zatěžuje a může způsobit jejich zánět či cirhózu. Problémy mohou způsobit i dvě skleničky denně,“ upozorňuje lékař Ladislav Krajči z ambulance Synlab. Pacient s jakoukoli jaterní chorobou nesmí alkohol konzumovat vůbec.