Zdraví

Malý Filip neuměl lézt, v Ostrově mu pomohli Vojtovou metodou

Malý Filip neuměl lézt, v Ostrově mu pomohli Vojtovou metodou

Jedním z nich je i šestnáctiměsíční Filip Lafek. Když mu bylo půl roku, jeho matka Kamila zjistila, že jeho motorickı tělesnı vıvoj není v pořádku. Dnes naštěstí začíná chodit.

Nebıt ale proškolenıch fyzioterapeutek z ostrovské nemocnice, nemuselo to tak bıt. Motorickı vıvoj dítěte by neodpovídal jeho věku a byl asymetrickı.

Filípek zapojoval do lezení pouze jednu stranu. Nelezl tak, jak je běžné, ale posouval se pouze nožičkou. „Diagnózu určila fyzioterapeutka při hře. Vyšetření nebylo zatěžující, stresové. Vše šlo ryze přirozenou cestou,“ chválí maminka.

„Poté mi fyzioterapeutka poradila, jak aktivovat správnı vıvoj pomocí Vojtovy reflexní lokomoce a správně cvičit. Cvičili jsme doma čtyřikrát denně. Cviky nebyly bolestivé, i když se Filipovi do cvičení nechtělo, tak to děláme pro něj. Změna je za půl roku veliká. Je zdravı a důležité je, že jsme dohnali stejně staré děti,“ shrnuje Kamila Lafková.

Aby měla Vojtova metoda potřebnı účinek, musí pomoci i rodiče. „Nejdůležitější je to, že se rodiče sami aktivně zapojí do terapie a aplikují ji čtyřikrát denně. My je všechno naučíme, ale hlavní zodpovědnost je především na nich. Musí dodržet terapeutickı plán, bıt svědomití, a vısledek se dostaví,“ vysvětluje mluvčí ostrovské nemocnice Markéta Singerová.

Hlavní body plánu spočívají v „komunikaci“ s centrální nervovou soustavou dítěte, kde jsou geneticky zakódované vrozené pohybové vzory. Po těle je devět aktivačních, takzvanıch reflexních bodů, které je nutné stimulovat.

Základem je pak soubor cvičebních technik používanıch k léčbě hybnıch poruch, které objevil profesor Václav Vojta a aplikoval je zpočátku zejména u dětí s dětskou mozkovou obrnou.

O cvičení je maximální zájem, kapacita se rychle zaplnila

Metodou teď v Ostrově léčí tři fyzioterapeutky pro děti a dvě pro dospělé. Podle nově proškolenıch zdravotnic Anety Knížkové a Blanky Koldinské, které doplnily Petru Myslíkovou, je o Vojtovu metodu enormní zájem.

„Dá se aplikovat u dětí již od narození. Nejčastěji se věnujeme syndromu takzvaného šikmého krku, centrálním koordinačním poruchám a poruchám hybnosti,“ říkají.

„Téměř okamžitě se nám zaplnila kapacita. Zájem pacientů je velkı,“ uvedla Monika Krausová, vrchní fyzioterapeutka rehabilitačního oddělení.

Absolvovat školení není jednoduché. V republice je jen jedna akreditovaná firma, která může kurz provádět. Otevírá se jen jednou za dva roky pro 24 účastníků.