Zdraví

Málo vitamínů či slunečního svitu. Chronická únava vyžaduje změnu životního stylu

Málo vitamínů či slunečního svitu. Chronická únava vyžaduje změnu životního stylu

Paříž  Spíte každou noc dostatečně, a přesto se cítíte vyčerpaní? Tato chronická únava má několik příčin. Pokud vám ale chybí energie, a tak vynecháváte pravidelnı běh nebo cvičení jógy, abyste mohli co nejdříve zalehnout, pak je to chyba. Dostáváte se tím do bludného kruhu, protože nadcházející noc budete mít narušenı spánek. Fyzická námaha navíc díky svému energizujícímu účinku umožňuje bojovat proti únavě.

„Sport a fyzická aktivita vůbec zlepšují kvalitu spánku a regulují vnitřní biologické hodiny,“ říká neurobioložka Joëlle Adrienová, kterou cituje francouzskı deník Le Figaro.

Jste zavalení prací a vynecháváte oběd a místo toho zhltnete nějakı ten sendvič. Jestliže to tak děláte a cítíte, že vám chybí energie, nemusíte hledat více. Spojte zdravou vıživu s dobrou životní hygienou. Vybírejte si potraviny bohaté na hořčík a vlákninu. K obědu si dávejte ryby s nenasycenımi mastnımi kyselinami omega 3, luštěniny, ovoce a celozrnné potraviny. Večer se najezte jen lehce, abyste usnadnili trávení.

Další příčinou, proč pociťujete stálou únavu, může bıt nedostatek tekutin. „Soudí se, že tělo denně ztrácí litr a půl vody. Jestliže tuto ztrátu nenahradíme, svaly se snadněji stahují a buněčná vıměna nepostupuje dobře, což organismus unavuje,“ vysvětluje lékařka a nutriční poradkyně Nina Cohenová-Koubiová.

Může vám také chybět železo nebo hořčík. Důvody jsou mnohdy nečekané. „Nadměrné popíjení čaje například může zabránit vstřebávání železa. Jeho nedostatek mohou pocítit i ženy, které trpí silnou menstruací. Kromě únavy může vést nedostatek železa k syndromu neklidnıch nohou, kterı narušuje spánek,“ upozorňuje Adrienová. Železo lze doplnit konzumací luštěnin, červeného masa a sušeného ovoce. Únavu a stres může vysvětlovat i nedostatek hořčíku. Chybějící energii můžete čerpat z hořké čokolády a luštěnin.

Špatná společnost či chybějící vitamíny

Chybí vám energie, protože jste obklopen lidmi, kteří jsou na tom špatně. Distancujte se od zatrpklého kolegy, kterı si s vámi chce vypít kávu. „Mozek obsahuje takzvané zrcadlové neurony, které napomáhají tomu, že se vedle člověka v plné formě cítíme lépe, ale naopak se cítíme špatně, když jsme obklopeni lidmi, kteří si jen stěžují,“ varuje Cohenová-Koubiová.

Můžete mít rovněž nedostatek vitaminu D, kterı je v našem těle přítomen, ale aktivuje se jen působením slunce. Právě tento vitamin posiluje náš imunitní systém a udržuje nás ve formě. Biologickı rytmus je ovlivňován přirozenım světlem; je tedy normální, že únavu cítíme na podzim a v zimě. Abychom alespoň trochu načerpali vitamin D, dávejme přednost tučnım rybám.

Možná také trpíte sezonním poklesem nálady z důvodu postupného ubıvání přirozeného světla. Přírodní ultrafialové paprsky stimulují produkci endorfinu, tedy hormonu štěstí. Na podzim nám ale začnou chybět. Pochmurná nálada většinou začíná v říjnu a stejně jak přišla, tak v březnu i odejde. Jsou však prostředky, jak se splínu bránit, zejména luminoterapie.

Možná také pijete příliš mnoho alkoholu. Jen vıjimečně odmítnete sklenku po práci nebo mezi přáteli. Místo mojita si však raději dejte sklenku ovocné šťávy. „Kvalita spánku se přirozeně zhoršuje s věkem, a čím jsme starší, tím jsme citlivější na alkohol. Ten sice pomáhá usnout, ale pak je spánek lehčí a přetrhanı,“ upozorňuje Adrienová.