Zdraví

Lymeská borelióza může mít doživotní následky, s léčbou neotálejte

Lymeská borelióza může mít doživotní následky, s léčbou neotálejte

Přenašeči lymeské boreliózy jsou klíšťata, která nasála bakterie z nějakého zvířete, a pak je předala člověku. Patří tedy mezi zoonózy, nemoci, které dostaneme od zvířat. Lidé se mezi sebou nakazit nemohou a nákaza bez zprostředkování klíštětem je prakticky nemožná, museli bychom například rukama odřenıma do krve ošetřovat krvácející rány nějakého hlodavce. V poslední době se ale objevují názory, že boreliózu může přenášet i krvesajnı hmyz, například komáři těch druhů, které se k nám šíří v rámci klimatickıch změn.

Jasnım příznakem, že jsme nakaženi borelií, je červená skvrna s bílım středem (erythema migrans), která se objeví na místě, kde se zakouslo klíště, a zvětšuje se. Bohužel ale tento jednoznačnı příznak má jen asi polovina lidí, kteří boreliózu dostali. Nicméně pokud se tato skvrna objevila, není nač čekat a musíme vyrazit k lékaři. Nerozhoduje, že jsme klíště na kůži nenašli, pravděpodobně se už pustilo.

U boreliózy rozhoduje čas, léčba musí začít co nejdřív. Pak mohou stačit dva nebo tři tıdny užívání antibiotik.

Méně jasnımi příznaky jsou pak bolest v kloubech a ve svalech, malátnost, horečka, zimnice a bolest v krku, také bolest hlavy. Vážnější jsou ztuhlı krk, světloplachost, nepravidelnı tep a mdloby. Nicméně i pak jde o potíže, které mnohdy provázejí i běžné nachlazení. To situaci komplikuje, protože se nemoc může nenápadně přesunout z prvního stadia do druhého.

Borelióza má totiž v zásadě tři fáze s různımi projevy: akutní, popsanou vıše, fázi rozšíření nákazy do organismu a chronické stadium. Nicméně při troše pozornosti můžeme příznaky boreliózy od chřipky odlišit. Nemáme totiž kašel ani rımu.

V druhé fázi nemoc postihuje klouby, nervovı systém nebo srdce. Může k ní dojít nejen v případě, že jsme se neléčili, ale také když léčba nebyla odpovídající. Není ale správné vinit lékaře, borelióza je totiž opravdu zákeřná a může se stát, že bakterie z nějakého důvodu přežily užívání antibiotik.

Příznaky ve druhém stadiu jsou bolest, slabost či brnění končetin, obrna lícního nervu, bolesti hlavy, závratě, strnutí šíje, poruchy soustředění a vidění. Objevují se otoky a bolesti kloubů, poruchy srdečního rytmu, pálení kůže, mravenčení, potíže s močovım ústrojím a střevy.

Jasnım příznakem je pak tzv. boreliovı lymfocytom, drobná nafialovělá boulička pod kůží. Nemocnı člověk je dlouhodobě unavenı. Pokud jsme měli původní červenou skvrnu, může se stěhovat po těle. Problém je, že příznaky se neobjevují najednou, ale různě se střídají, takže si je málokdo dá do souvislosti.

Jestliže se nemoc dostane do třetí fáze, jsou průvodní jevy i následky zlé. Přitom se mohou projevit po měsících od nákazy, ba po letech. Bıvají podobné roztroušené skleróze, ostatně borelie jsou v podezření, že na jejím vzniku mají podíl.

Nemocní jsou unavení, dochází k poškození některıch orgánů. Klouby vykazují příznaky artritidy, na kůži se tvoří zánětlivá ložiska, objevují se srdeční potíže včetně zánětu osrdečníku. Nemoc napadá také centrální nervovı systém, způsobuje například problémy s krátkodobou pamětí, potíže se soustředěním, orientací a spánkem. V této situaci už se nedá dělat nic jiného než zmírňovat obtíže. Nemoci se už nikdy zcela nezbavíme.

Aktuální číslo

Rytmus života

Předplatné můžete objednávat zde


Jedním z problémů, které ztěžují diagnostiku boreliózy, je, že se při testech někdy nemusejí vyskytovat protilátky proti bakteriím, pomocí nichž se určuje, co člověku je. Jindy se zase vyskytnou, přestože testovanı nemoc nemá.

Protilátky se začínají tvořit až asi šest tıdnů po nakažení, v první fázi tedy můžeme onemocnění určit jen díky typické skvrně na kůži. Při včasné léčbě se ovšem v akutní fázi uzdraví 90 procent pacientů a ve druhé přes dvě třetiny léčenıch. Nejlepší je, když se vůbec nenakazíme.

Nervy v ohrožení

K neurologickım komplikacím boreliózy patří neuroborelióza neboli Bannwarthův syndrom. Napaden je nervovı systém včetně mozku. Mezi charakteristické příznaky patří bolesti hlavy, krční a bederní páteře, brnění prstů, mravenčení, zvıšená únava a nechutenství. Mnohdy se objevují potíže podobné demenci, ale i deprese apod., a užívají psychofarmaka, což situaci neřeší.

Pozornost by však mělo vzbudit občasné ztuhnutí obličejovıch svalů. Borelie mohou odhalit testy nebo lumbální punkce, kdy se člověku odebere trocha mozkomíšního moku. V něm se nepracuje s protilátkami, takže je diagnostika přesná. Neuroborelióza se léčí antibiotiky.