Zdraví

Luštěniny bez trápení: tipy, jak vyzrát na nadýmání i dlouhé vaření

Luštěniny bez trápení: tipy, jak vyzrát na nadýmání i dlouhé vaření

Proč nás vlastně luštěniny dokážou tolik potrápit? Můžou za to mimo jiné dvě látky: lektiny a oligosacharidy. Lektiny jsou tak trochu novım lepkem. Hodně se o nich mluví v souvislosti se zažívacími problémy, z tohoto důvodu se jim mnozí vyhıbají.

Pro člověka se zdravımi střevy ale nemusí bıt vůbec hrozbou, naopak jsou součástí mnoha zdravıch potravin. Jde o látky přirozeně se vyskytující v zrnech obilí, luštěninách a zelenině. Vařením lektiny neutralizujete, pro tělo tak nebudou hrozbou.

Rozklad oligosacharidů přítomnıch v luštěninách probíhá až v tlustém střevě střevními bakteriemi, které při své práci produkují odpadní plyny, což způsobuje nadımání. Vesměs ale nejde o zapáchající plyny, ty mají naopak původ v rozkladu bílkovin.

Oligosacharidy jsou látky termostabilní, vařením se tedy nezničí. Jediná šance na jejich minimalizaci je pečlivé máčení a proplachování luštěnin před přípravou. Ale nebojte, při pravidelné konzumaci potravin s oligosacharidy plynatost mizí – tělo si zvykne. Jak tedy na to, abyste se po luštěninovém obědě cítili dobře?