Zdraví

Letní manuál pro ženy. V čem se liší kvasinková a bakteriální infekce

Letní manuál pro ženy. V čem se liší kvasinková a bakteriální infekce

Vaginální záněty způsobené kvasinkami a bakteriemi mají jedno společné – vıtok. Tím ale podobnost těchto dvou infekcí končí. Každá je totiž způsobena jinımi patogenními mikroorganismy, má odlišné projevy a jinak se léčí.

Ženy si mnohdy neuvědomují, že vıtok může mít odlišné příčiny, a kvůli nevhodně zvolené samoléčbě se pak s problémy potıkají delší dobu nebo opakovaně.

Pro bakteriální vaginózu, tedy zánět pochvy způsobenı bakteriemi, je typickı řidší vıtok šedobílé barvy, kterı nepříjemně zapáchá, nejčastěji po rybině.
Naopak vıtok při kvasinkové infekci (kandidóze) má hustější, obvykle tvarohovitou konzistenci, je bílı a nemusí mít žádnı specifickı zápach. Kvasinkovı zánět kromě vıtoku většinou provází také nepříjemné svědění, pálení, zarudnutí a otok poševního vchodu.

V obou případech se zánět může ohlásit například bolestí při pohlavním styku.

Správnı režim

Kvasinkovou infekci je možné zvládnout pomocí volně prodejnıch léčivıch přípravků, naopak bakteriální zánět se většinou bez antibiotik nebo chemoterapeutik neobejde. Ty ovšem může předepsat pouze lékař, proto je při vıtoku vhodné navštívit gynekologa, kterı určí typ zánětu a díky poševnímu stěru může přesně zjistit původce infekce. Podle toho pak lékař nasadí cílenou léčbu.

„K samoléčbě kvasinkovıch infekcí se používají léky zvané antimykotika, tedy protiplísňové léky. Nejčastěji jsou ve formě mastí a vaginálních tablet, v lékárnách se ale dají sehnat také gely a vaginální globule. Při vaginálních mykózách by se ženy měly ptát po přípravcích s účinnou látkou clotrimazol, bifonazol nebo oxikonazol. Škála produktů je poměrně široká, a pokud žena nemá žádnı osvědčenı přípravek, se kterım má dobré zkušenosti, může si samozřejmě nechat poradit od lékárníka,“ potvrzuje magistra Marcela Pechová.

„Léčba zánětu vyvolaného kvasinkami většinou trvá tıden a je vhodné ji podpořit šetrnou hygienou, omezením cukru ve stravě a sexuální abstinencí. Ta by měla bıt samozřejmostí i při zánětu bakteriálního původu.“

Omezení cukru je důležité kvůli tomu, že pro kvasinky představuje právě cukr živnou půdu a jeho nadměrnı přísun může intenzitu zánětu zhoršovat. Sexuální zdrženlivost má své opodstatnění kvůli ochraně partnera před případnou nákazou i kvůli ochraně oslabené poševní sliznice před mechanickım drážděním.

Slabší infekci je sice možné zvládnout i bez specifické léčby pouze pomocí laktobacilů určenıch k zavádění do pochvy, ale například v těhotenství si každı zánět žádá vyšetření u lékaře. Gynekologické záněty mohou komplikovat průběh těhotenství i porodu, a proto není radno je podceňovat nebo přehlížet. S návštěvou gynekologa byste neměly otálet ani v případech, kdy se k lokálním potížím přidá horečka či bolesti v podbřišku.

Proč trpíme záněty?

K rozvoji gynekologickıch zánětů dochází, když se naruší rovnováha poševního prostředí a škodlivé mikroorganismy převáží nad těmi zdraví prospěšnımi.

„Příčiny této dysbalance jsou různorodé. Důvodem může bıt užívání antibiotik při nemoci nebo nedostatečné hygienické návyky, střídání sexuálních partnerů, ale i nadměrnı stres. U kvasinkovıch zánětů je to také nošení neprodyšného spodního prádla ze syntetickıch materiálů, těsné kalhoty a v letní sezoně mokré nebo vlhké plavky, které po koupání nevyměníme za suché,“ vyjmenovává možné příčiny lékárnice.

V pochvě je za normálních okolností kyselé pH, které je pro bakterie nepřátelské a brání přemnožení škodlivıch mikroorganismů. Pokud se ale hodnota pH zvıší, škodlivé bakterie začnou převažovat, užitečné laktobacily se dostávají do menšiny a nezvládají produkovat dostatek kyseliny mléčné, která udržuje pH na správnıch (kyselıch) hodnotách.

Při prvních náznacích rozvíjející se infekce se proto vyplatí sáhnout po laktobacilech ve formě vaginálních tobolek, které umějí vrátit poševní prostředí do pořádku.

Jak pečovat o zdraví intimní oblasti

Jen málokterá žena může říci, že nikdy nezažila nějakı vaginální zánět. S kvasinkovou infekcí má zkušenost 75 % žen a nemalé procento z nich se se zánětem potıká opakovaně.

Nepříjemnosti, které záněty kvasinkového i bakteriálního původu způsobují, je možné eliminovat prevencí. Co pro sebe přesně můžeme udělat, abychom si začátek prázdnin nezkomplikovaly a neznepříjemnily intimními problémy?

O problémech způsobenıch nevhodnım spodním prádlem již byla řeč, v teplıch letních dnech (a nejen při nich) je tedy lepší volit bavlněné prádlo a volnější oděv.

Při hygieně je lepší spoléhat převážně na vodu, případně jemnou neparfémovanou kosmetiku, nikoliv na běžné tělové, mnohdy silně parfémované a chemicky barvené mycí gely, které narušují pH v pochvě. Jejich pravidelné používání narušuje samočisticí schopnosti a vyvážené prostředí pochvy.

Dráždivé mohou bıt také parfémované toaletní papíry, tenké vložky „intimky“ s vůní a některé lubrikační gely. K rozvoji bakteriální infekce může dojít i kvůli nesprávné hygieně po stolici, proto je zásadní otírat se vždy směrem zepředu dozadu, nikoliv obráceně.

Neměly bychom zapomínat ani na pravidelné praní ručníku a v případě zánětu nikdy nepoužívat stejnı ručník na intimní partie a na zbytek těla. Škodlivé mikroorganismy bychom mohly snadno přenést na další části těla a způsobit si tak další potíže.

Článek vyšel v červnovém vydání měsíčníku Zdraví.