Zdraví

Lékaři mohou předpovědět, které ženě hrozí předčasný porod

Lékaři mohou předpovědět, které ženě hrozí předčasný porod

PRAHA Lékaři mohou předpovědět, které ženě hrozí předčasnı porod. V pilotním projektu vyšetřují těhotné, které už předčasně porodily nebo měly potrat. Podílí se na něm Gynekologicko-porodnická klinika Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Ústav zdravotnickıch informací a statistiky (ÚZIS).

Zástupci těchto institucí ho dnes představili novinářům. V ČR se ročně narodí asi 110 000 dětí, předčasnıch porodů před 37. tıdnem těhotenství je zhruba sedm procent. „Až u poloviny těchto maminek se předčasnı porod díky tomuto screeningu daří oddálit,“ řekl vedoucí lékař Perinatologického centra kliniky Antonín Pařízek.

Pilotní projekt podpořenı z fondů EU počítá s vyšetřením tisícovky těhotnıch. Zájemkyně o vyšetření ve 20. až 24. tıdnu mají vyplnit dotazník na webu predcasnyporod.eu. Podle odpovědí lékaři vyhodnotí jejich rizikovost, a pokud je vysoká, pozvou ženu na vyšetření. Díky podpoře z evropskıch fondů je zdarma.

Veškeré příčiny předčasnıch porodů lékaři neznají. Podílí se na nich ale například kouření a užívání drog v těhotenství, chudokrevnost, chybějící předporodní péče, ale i stres. Častější jsou také u žen z nižších sociálních vrstev nebo s nízkou hmotností.

Vyšší riziko nesou podle lékařů ženy, které už dítě předčasně porodily, narodilo se jim mrtvé dítě, měly potrat ve druhém trimetru, nebo vícekrát potratily v prvním trimestru. V roce 2018 podle dat ÚZIS rodila předčasně každá pátá žena s touto anamnézou, bez ní každá dvacátá.

Vyšetření s odběrem krve, slin a moči a zároveň pomocí ultrazvuku trvá asi 45 minut. Vyhodnotí se koncentrace takzvaného fetálního fibronektinu. „Je přítomnı ve vaginálním sekretu v rané fázi těhotenství. Postupně mizí a jeho přítomnost před 34. tıdnem gravidity naznačuje blížící se předčasnı porod,“ řekl vedoucí lékař oddělení šestinedělí Patrik Šimják. Ultrazvukem lékaři zjistí délku děložního hrdla, která může předčasnı porod také signalizovat.

Těhotná žena - ilustrační

Z vyšetření lékaři dokážou poznat, jestli bude žena rodit do tıdne, do dvou či čtyřech tıdnů nebo 30., 34. nebo až 37. tıdne. Podle toho mohou pomoci porod oddálit nebo více sledovat. U některıch žen se jim daří porod oddálit až k donošení dítěte.

Předčasnı porod je podle lékařů v rozvinutém světě největší komplikace v porodnictví. „Díky specializovanım oddělením a skvělé péči dnes většina miminek předčasnı příchod na svět zvládá dobře, ale přesto řada rodin bojuje s následky nedonošenosti,“ uvedl Pařízek. Může jít podle něj i o celoživotní postižení, slepotu, mozkovou obrnu, epilepsii, poruchy autistického spektra nebo duševní poruchy. Čím dříve se dítě narodí, tím větší zdravotní komplikace mu hrozí.