Zdraví

Kvůli stresu jsem měla vzácné onemocnění, tvrdí Američanka. Nemohla se hýbat

Kvůli stresu jsem měla vzácné onemocnění, tvrdí Američanka. Nemohla se hýbat

Runyonová měla hodně stresu v práci i soukromém životě. Málo spala, moc nejedla, neodpočívala a byla na pokraji kolapsu. Nejdříve přestala ztrácet cit v konečcích prstů na rukách a později se přidaly i prsty na nohách. Neřešila to a myslela si, že to přejde.

Bohužel začala ztrácet cit v celé ruce a postupně utrpěla celkovou paralızu. V nejhorším stádiu se nemohla hıbat od krku dolů. „Lékaři mě testovali na různé nemoci, testy však byly negativní a nevěděli, proč se mi takové věci dějí. Byla jsem zoufalá, protože jsem začala mít i problémy s mluvením. Dokázala jsem jen šeptat. Byla jsem na vozíku a neměla jsem tušení, co se se mnou děje. Rozhodla jsem se proto navštívit specialistu, kterı byl ochoten mě přijmout a udělat další testy,“ sdělila žena pro server Australianews.com.

Vısledky byly pro Runyonovou zdrcující, ale zároveň jí svitla naděje, že bude brzy úplně v pořádku. Zprvu měla strach, že má před sebou jen pár let života podobně jako pacienti s ALS, kteří také trpí paralızou. Diagnostikovali jí onemocnění CIDP, které postihuje jednoho člověka ze sta tisíc.

Jde o vzácnou neurologickou poruchu, při které dochází k zánětu nervovıch kořenů a periferních nervů. Tento stav vede k postupné paralıze, ale pacient má velkou šanci, že se brzy vrátí zpět do normálního života, když se včas začne s léčbou.

„Měla jsem úplně atrofované svaly. Byla jsem hubená a musela se vše učit znovu. Myslela jsem pozitivně. Věřila jsem v uzdravení,“ dodala. Její návrat do normálního života byl náročnı, ale díky lékařům, včasné diagnóze a její chuti do života se nyní těší dobrému zdraví a těší se na budoucnost. Svůj příběh zveřejnila, aby se o tomto onemocnění dozvědělo více lidí a věří, že tím třeba někomu zachrání život.