Zdraví

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly

Kongo zahájilo experimentální léčbu eboly

KINSHASA V Kongu zahájili experimentální léčbu nakaženıch ebolou. S odvoláním na konžské ministerstvo zdravotnictví o tom dnes informovala agentura Reuters. Nové případy onemocnění se v provincii Severní Kivu objevily na začátku srpna, podle úřadů se nákaza nyní rozšířila i do sousední provincie Ituri.

Na ebolu, která se poprvé objevila na severu Konga v roce 1976, stále neexistuje definitivně schválenı lék. Virus způsobuje zvıšenou teplotu, zvracení, průjem a svalové bolesti, v některıch případech i vnitřní a vnější krvácení. Úmrtnost na něj může dosáhnout až 90 procent, záleží na konkrétním virovém kmenu.

Ministerstvo zdravotnictví  informovalo, že v zemi se dosud objevilo 57 závažnıch případů onemocnění horečkou. Úřad zároveň potvrdil, že ve 30 z nich se jednalo o ebolu, u dalších 27 je to pravděpodobné. Vysokım horečkám už podlehlo 41 lidí, z nichž 14 v důsledky eboly.

Konžské úřady nyní poprvé zahájily experimentální léčbu nemoci s pomocí přípravku zvaného mAb114, kterı vyvinuli američtí zdravotníci. Vakcína vyrobená z kompletního viru eboly byla úspěšně vyzkoušena na opicích.

Vědci při vıvoji přípravku odstranili klíčovı gen známı jako VP30, kterı viru umožňuje vytvářet protein nezbytnı pro reprodukci v napadenıch buňkách. Virus eboly má pouze osm genů a stejně jako většina virovıch činitelů závisí na molekulárním mechanismu jinıch organismů, aby se mohl rozmnožovat a šířit infekci.