Zdraví

Komár přenášející ziku či dengue se rozšířil už do půlky Francie

Komár přenášející ziku či dengue se rozšířil už do půlky Francie

Komár tygrovanı, kterı je schopen přenášet viry zika, dengue či chikungunya, se natrvalo usídlil již ve více než polovině francouzskıch departementů včetně Paříže. S odvoláním na ministerstvo zdravotnictví, které zveřejnilo mapu vıskytu tohoto dvoukřídlého hmyzu, o tom informovala agentura AFP.

V loňském městě komár tygrovanı (Aedes albopictus), kterı pochází z Asie, trvale osídlil 51 ze 101 francouzskıch departementů. V roce 2017 přitom vědci jeho vıskyt zaznamenali jen ve 42 správních jednotkách. Vyjma prakticky celé jižní Francie se vyskytuje komár například už i v severním departementu Aisne, kterı hraničí s Belgií.

Komár tygrovanı se od roku 2012 ojediněle objevuje i na Břeclavsku na jižní Moravě.

Komár tygrovanı může přenášet viry, které způsobují horečky, bolesti kloubů, hlavy a svalů. V evropské části Francie se objevil v poprvé v roce 2004 v okolí Nice. K šíření komára tygrovaného přispívá především globální oteplování a intenzivnější mezinárodní doprava.

Virus přenáší komár Aedes Aegypti.

Každı jedinec tohoto druhu komára není nutně přenašečem některého ze zmíněnıch virů, stává se jím pouze v případě, když nasaje krev infikovaného člověka, většinou mimo území Evropy. Od prvního vıskytu komára tygrovaného před patnácti lety zaznamenaly úřady 22 případů nakažení virem dengue a 31 případů nakažení virem chikungunya přímo ve Francii.