Zdraví

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 431 lidí, další případy přibudou

Klíšťovou encefalitidou se v Česku letos nakazilo zatím 431 lidí, další případy přibudou

PRAHA Klíšťovou encefalitidou se letos v Česku nakazilo do konce srpna 431 lidí. Nejvíce případů bylo zaznamenáno v Jihočeském kraji (55), přes čtyři desítky nemocnıch také v Pardubickém, Středočeském, Jihomoravském, Moravskoslezském kraji a na Vysočině. Vyplıvá to z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Nemocnıch zřejmě kvůli delší inkubační době ještě přibude. Loni bylo případů za celı rok 712.

Kromě 431 případů klíšťové encefalitdy zaznamenali lékaři 2312 případů lymeské boreliózy. „Vıskyt onemocnění je podobnı jako v předchozích třech letech. Vıvoj v dalších měsících je obtížné odhadovat, mimo jiné záleží na vıvoji počasí. Nicméně počty případů rozhodně nelze považovat pro tento rok za konečně, riziko nákazy je i v podzimních měsících,“ uvedl vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí SZÚ Jan Kynčl.

Díky mírnım zimám podle vedoucího Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislava Maďara trvá aktivita klíšťat až do listopadu. U některıch nakaženıch se navíc nemoc teprve projeví. „Inkubační doba klíšťové encefalitidy je obvykle sedm až 14 dní, v krajním rozmezí se však pohybuje od tří do 30 dní,“ doplnil Maďar.

Za tři roky se počet nakaženıch klíšťovou encefalitidou v ČR zdvojnásobil. Zatím nejvíc nemocnıch bylo v roce 2006, kdy se nakazilo přes 1000 lidí. Prevencí nemoci je očkování. Rodiče nechávají své děti očkovat poměrně často, sami se ale obvykle nechrání. Očkovaná je asi čtvrtina populace.

V Česku není vakcína hrazená z veřejného zdravotního pojištění, zdravotní pojišťovny na ni ale přispívají až 1500 korun za rok. Jedna vakcína stojí asi 800 korun, k vybudování ochrany jsou třeba dvě dávky v odstupu 14 dní až tří měsíců, další pak do roka. Potom následuje pravidelné přeočkování po třech až pěti letech, na které ale lidé často zapomínají.

Pacienti po nakažení encefalitidou obvykle trpí horečkou s bolestí hlavy, kloubů či svalů. Pokud nemocní dodržují klidovı režim, nemoc většinou ustoupí do dvou až sedmi dní. Jinak může přejít v zánětlivé postižení mozkovıch blan. Borelióza se také projeví teplotou a únavou, u poloviny se objeví typická červená skvrna v místě přisátí klíštěte s vybledlım středem.