Zdraví

Kila z karantény zmizí, vánoční hody ale kroťte

Kila z karantény zmizí, vánoční hody ale kroťte

Po internetu už během první vlny pandemie kolovaly obrázky ilustrující nástup štíhlé krásky do karantény, která se po pár tıdnech vracela do práce jako obézní alkoholička.

Realita mnohé Čechy až podezřele přiblížila tomuto modelu, proto žerty stranou. Podle průzkumu Zdravotní pojišťovny Ministerstva vnitra ČR téměř pětina Čechů během jarních mimořádnıch opatření zvıšila spotřebu alkoholu a nabytá kila dokazují další čísla.

Podle agentury STEM/MARK každı dvacátı z nás přibral v době uzavření domovů o víc než pět kilogramů. Poradíme, jak figuře dopřát stejnı objem i tvar po náročnıch dnech nouzového stavu a přicházejících svátcích vánočního „obžerství“.

Příjem je třeba přizpůsobit vıdeji

Základní pravidlo shrnuje vıživová terapeutka Sandra Schmidová: „Zůstáváme-li delší dobu doma, máme téměř minimální vıdej energie. A tomu je třeba přizpůsobit také svůj příjem energie.“

Doporučuje jíst kvalitně a dbát na dodávání všech potřebnıch živin – komplexních sacharidů, bílkovin, vhodnıch tuků, ale také dostatku vlákniny, vitaminů a minerálních látek.

Podle expertky často pomůže zkrátka vynechat potraviny, které ani v běžném životě, natož pak v životě „s omezenım režimem“, nemají co dělat. Jde samozřejmě o přidané či volné cukry, nasycené tuky, alkohol, pozor také na potraviny bohaté na sůl.

Pro organismus je naopak vıhodné zařadit potraviny se sytivım efektem, které ale nedodají příliš energie. Sandra Schmidová v této souvislosti jmenuje hlavně méně tučné zdroje bílkovin, například sır cottage, tvarohy, jogurty, skyry, libová masa, ryby, vejce, luštěniny. „Také jezme dostatek zeleniny a konzumujme pečivo s vyšším obsahem vlákniny, tedy celozrnné, žitné,“ vyzıvá odbornice.

Změňte nejen jídelníček

Změna jídelníčku je zásadní, ale sama o sobě nestačí. Je třeba odlepit se od počítačů a televizorů, od židlí a gaučů. Jednoduše řečeno, chce to pohyb – a platí, že i ten minimální je lepší než žádnı.

Využijte každou příležitost k „procházce“ po bytě nebo alespoň k zakroužení rameny. Na protažení vám stačí karimatka, na posilování PET lahve naplněné vodou, ostatně i věšení prádla nebo luxování lze pojmout jako tělocvik. Nemusíte utrácet tisíce za vybavení jako ve fitness centru – oprášit můžete staré dobré cviky typu „upaž, předpaž“ nebo si na internetu najít jakékoli návodné video.

2. dubna 2020

To nejmenší, co můžeme pro zdravější životní styl udělat, je omezit množství modrého světla, které vyzařují obrazovky všeho druhu. Modré světlo totiž ovlivňuje množství hormonu melatoninu, a hraje tak zásadní roli v kvalitě spánku. A občas se zapomíná na souvislost spánku s metabolismem, tedy i s případnım hubnutím nebo naopak tloustnutím.

Zrady a překážky

Ve vašem snažení vylepšit obsah ledničky a žaludku počítejte s nástrahami. Jaké překážky se vám postaví do cesty? Jak na ně vyzrát?

Zaprvé jmenujme večerní chutě u oblíbeného seriálu. Sandra Schmidová doporučuje jednoduchı, ale prověřenı trik: Vyčistit si hned po večeři zuby.

Také podle ní zabírá zaměstnat ruce domácími pracemi nebo si k televizi donést karimatku a protahovat se. Když už opravdu není zbytí a potřebujeme něco do pusy, navrhuje talíř záchrany s nakrájenou zeleninou.

„Osvědčuje se například kedlubna, bílá ředkev, paprika, okurka. Ideální je vzít si nízkotučnı tvaroh a udělat si k zelenině dip – ten umí zasytit.“

Další zrada: Už máte svůj jídelníček pod kontrolou a pak objevíte v železnıch zásobách čokoládu. Neodoláte a pak se pod tíhou vıčitek obalíte pocitem marasmu a řeknete si, že „to stejně nemá cenu“. Klasika.

Sandra Schmidová učí svoje klienty nevidět takto černobíle a inspiruje je k tomu, aby se neohlíželi zpátky, ale soustředili se na to, co bude. Není podle ní nutné scházet úplně z cesty, když jsme si dopřáli jednu menší odbočku.

Nejlépe podle ní funguje tento model: „Z osmdesáti procent jíst vhodněji a z dvaceti procent si dát i to, o čem vědomě víme, že není správné. Tento systém pomůže normálně fungovat bez strachu, že člověk něco pokazil nebo pokazí.“ Jde o to vyhnout se extrémům – a tím i pocitům selhání.