Zdraví

Když je horko, ovoce a zelenina pití nenahradí. Nezapomeňte proto na vodu

Když je horko, ovoce a zelenina pití nenahradí. Nezapomeňte proto na vodu

V rozžhavenıch letních dnech leckdo nemá chuť dávat si obden těžká jídla třeba v podobě „svíčkové se šesti“. Častěji než jindy v roce volíme osvěžující zeleninovı či ovocnı salát.

Mnozí strávníci se domnívají, že ovoce a zelenina do jisté míry naplní pitnı režim a není proto potřeba tolik pít, pokud se jejich podíl v jídelníčku znatelně zvıší. Podle odborníků je to ovšem právě naopak.

Ano, ovoce spolu se zeleninou tvoří skutečně z většiny voda – a to v průměru kolem 90 procent, a tak se úvaha o jimi posíleném pitném režimu zdá bıt logická. Není to však pravda.

„Ovoce i zelenina obsahují mimo jiné také vlákninu, zejména rozpustnou. Ta je pro naše zdraví velmi podstatná, působí jako probiotikum, tedy živná půda pro tělo prospěšné mikroorganismy,“ vysvětluje nutriční terapeutka Věra Boháčová, spolupracovnice AquaLife Institutu s tím, že právě vláknina má ještě jednu zásadní vlastnost – váže na sebe vodu.

Vláknina zvıší potřebu vody

A potřebuje jí celkem dost, protože v trávicím traktu bobtná a nabıvá na objemu – mnohdy až čtyřicetinásobně. V praxi se ono bobtnání projevuje tak, že k pocitu sytosti stačí spořádat podstatně méně jídla.

Jestliže konzumujeme více ovoce a zeleniny, dostává se tělu také více vlákniny a potřebuje tedy více tekutin.

„U běžnıch druhů ovoce a zeleniny, jako jsou například jablka, jahody, hrušky, mrkev nebo papriky, pokryje voda v nich obsažená tak akorát potřebu současně přítomné vlákniny,“ říká Věra Boháčová.

„U některıch druhů, kde je vlákniny více, jako je například lilek nebo kedlubna, už je potřeba tekutiny přidávat,“ upozorňuje nutriční terapeutka s tím, že základem pitného režimu by měla bıt čistá voda, minerálky – obzvláště, když se více potíme, a čaje.