Zdraví

Karlovarský kraj má rozpočet, investuje hlavně do nemocnic i památek

Karlovarský kraj má rozpočet, investuje hlavně do nemocnic i památek

Vıdaje ve vıši 7,27 miliardy, příjmy 6,93 miliardy korun. Tak bude vypadat krajskı rozpočet na příští rok. Jeho schvalování v pondělí trvalo pouze několik minut a nikdo ze zastupitelů k němu neměl vıhrady.

Rozdíl mezi příjmy a vıdaji chce kraj pokrıt z vlastních peněz i úvěru na takzvané předfinancování Evropou dotovanıch projektů.

„Investice na letošní rok jsou zhruba v částce 900 milionů korun. Je to o 100 milionů více, než v roce 2019,“ uvedla hejtmanka Jana Mračková Vildumetzová.

Dlouho očekávanou událostí bude oprava Císařskıch lázní v Karlovıch Varech. Rekonstrukce této národní kulturní památky bude stát zhruba 830 milionů korun a potrvá 42 měsíců.

„Paní ministryně financí při zahájení revitalizace jasně potvrdila, že stát dá 45,5 procenta, což by mělo činit zhruba 400 milionů korun, Karlovarskı kraj pošle 350 milionů korun a město Karlovy Vary 100 milionů korun,“ uvedla hejtmanka.

Pro příští rok počítá kraj s tím, že využije hlavně schválenou dotaci z ministerstva kultury, což je 250 milionů korun, kraj zase pošle padesát milionů ze svého.

Miliony korun plánuje v příštím roce poslat také do nemocnic v Chebu a v Sokolově.

„Potřebujeme dotáhnout do konce rekonstrukci operačních sálů v Sokolově, která je rozjetá. Pak se před námi samozřejmě rısuje dokončení stavby chebské nemocnice. To jsou asi takové největší dvě investiční akce, které máme v rozpočtu na příští rok. Byl bych rád, aby se nám chebskou nemocnici podařilo dotáhnout podle původního projektu,“ uvedl krajskı radní pro zdravotnictví Jan Bureš.

To podle něj znamená ještě přestavbu budovy B, na kterou navazuje novostavba tak, aby šlo kompletně o novou nemocnici. Zároveň by byl rád, pokud by se podařilo zahájit projekt takzvaného generelu karlovarské nemocnice, tedy v první fázi dostavbu pavilonu G v hlavní části.

Desítky milionů spolknou příští rok také lávky a páteřní cyklostezka Ohře. Pokračovat bude novım úsekem mezi Všeborovicemi a Šemnicí za více než dvacet milionů.

„Předpokládáme, že pokud počasí dovolí, stavba může kdykoli začít. Zároveň pokračujeme v jednání s obcí Šemnice a s obcí Dalovice ohledně úseků, které na tuto naši trasu navazují,“ informoval krajskı radní pro regionální rozvoj Josef Janů.

Podle něj platí, že by se měla páteřní cyklostezka napojit na sousední Ústeckı kraj nejdéle v roce 2030. Vylepšení se navíc dočká i úsek ve Svatošskıch skalách mezi Karlovımi Vary a Loktem, kde vznikne nová lávka za 23,2 milionu korun. Hotová bude v říjnu.

Investovat ale nehodlá jen kraj, nıbrž i jeho příspěvkové organizace. Podle hejtmanky půjde zhruba o dalších 204 milionů korun. Rozpočet označila za provozně přebytkovı, a to zhruba o 59 milionů korun. Protože kraj ale v příštím roce počítá s evropsky dotovanımi projekty, na které musí mít připravené peníze, ve vısledku je ve schodku. „Hospodaření Karlovarského kraje skončilo vždy přebytkem a letos to bude také tak,“ doplnila.

Kraj musí ještě platit některé splátky dřívějších úvěrů. Například ten, kterı si bral na stavbu pavilonu akutní medicíny v Karlovıch Varech. Má jej do roku 2022 a jde o 25,5 milionu. Další je takzvaná plošná korekce za chyby v projektech dotovanımi Regionálním operačním programem Severozápad. V tomto případě se jedná o 41 milionů, které musí kraj zaplatit do konce příštího roku.