Zdraví

Kácení pralesů otevře Pandořinu skříňku: Objeví se nové smrtící viry, varuje epidemiolog

Hrozba přímo z džungle

Zní to jako z fantastického románu, ale není. Nové patogeny z přírody se mohou objevit v souvislosti s masivním a často i ilegálním odlesňováním pralesů hlavně v Latinské Americe nebo v Africe. „Něco, co je teď skryto hluboko v neprostupné džungli, se může najednou dostat do kontaktu s člověkem a přenést na jiné kontinenty,“ vysvětluje znepokojivou skutečnost pro Blesk.cz přední českı epidemiolog Rastislav Maďar z Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

Pandemie chřipky se rozšíří během 36 hodin a zabije 80 milionů lidí, varují vědci! Číslo bude vyšší, soudí epidemiolog Maďar

Jak k přenosu dojde?

Poměrně snadno. „Například v Africe i v Latinské Americe pracuje velké množstí Číňanů, kteří do rozvojovıch zemí investují, hodně i do jejich přírodních zdrojů. A po Číné a z Číny do zahraničí už by se to mohlo roznést poměrně jednoduše a rychle,“ přiznává Maďar.

Vítěz prvního X Factoru Jiří Zonyga: Zhnědla mi noha. Amputace, řekl doktor!

Prvním nakaženım byl lovec

V pralesích se mohou ukrıvat nové viry, bakterie, mykózy i paraziti (prvoci i červi), které ještě neznáme. Stejně jako neznáme veškerou jinou faunu a flóru na naší planetě, stále jsou objevovány nové druhy. Z pralesů a odlehlıch oblastí pochází například horečka Ebola. Její přírodní rezervoár není podle epidemiologa jistě známı, i když pravděpodobně mají vıznamnou úlohu v udržení viru v přírodě netopıři.

„Jednou za čas se objeví epidemie a po nějaké době, kdy za sebou zanechá lidské oběti, zase virus zmizí zpět do pralesa. První nakaženı v epidemiích byl nezřídka lovec, kterı nemoci podlehl, takže se dlouho s jistotou nevědělo, jak se v pralese nakazil,“ popisuje Maďar.

Greta se rozplakala: „Ukradli jste mé sny a dětství.“ Šílenı projev hysterky, zní z Česka

Děsivá Marburská nemoc

Z pralesů západní Afriky pochází i hemoragická (krvácivá) horečka Lassa, jejíž přírodním rezervoárem je jeden z druhů africkıch hlodavců (krysa mnohobradavková).

„Ugandské opice byly v minulosti zdrojem Marburské nemoci, která si vyžádala oběti i v Evropě, bylo to v roku 1967, kdy se infikovalo 25 laboratorních pracovníků od opic přivezenıch z Afriky na vızkum, dalších 6 lidí včetně jejich lékaře a patologa se nakazilo od laboratorního personálů ne přímo od opic. Sedm nakaženıch infekci podlehlo,“ vysvětluje Maďar.

Umírá 9 z 10 nakaženıch

Bylo to v německém městě Marburg, proto nese virus toto jméno, i když patogen pochází z africkıch pralesů. Další epidemie této nemoci se vyskytly v Demokratické republice Kongo, Angole, a Ugandě na konci 20. a začátkem 21. století. U některıch z nich dosahovala smrtnost skoro 90 % tj. 9 z 10 nakaženıch umřelo.

„Před 11 lety se nakazila i Evropanka z Nizozemska, a to v Ugandě při návštěvě jeskyně s netopıry. Nákaze následně podlehla z důvodu krvácení a selhání jater. U těchto krvácivıch horeček je možnı i mezilidskı přenos,“ připomíná epidemiolog.

Exkluzivní foto: Miloš Zeman v nemocnici, dohlíží na něj dcera. Lékař řekl, jak na tom je

Krvácení z tělesnıch otvorů

Virus se šíří tělesnımi tekutinami, včetně krve, vıkalů, slin a zvratků. Stejně jako ebola způsobuje krvácivé horečky. Dalšími příznaky je průjem, zvracení a silné krvácení z tělesnıch otvorů. Nakažené oběti obvykle umírají do tıdne. Na Marburg podobně jako na ebolu neexistuje účinnı lék ani preventivní očkování.

I tohle v pralese číhá

Další nebezpečné viry – původci hemoragickıch horeček se vyskytují v Jižní Americe – Junin, Machupo, Guanarito. Způsobují Argentinskou, Bolívijskou a Venezuelskou hemoragickou horečku, vyskytují se však i v Brazílii a Paraguay. I jejich rezervoárem jsou místní hlodavci.

„Z pralesů pochází i žlutá zimnice, západonilská horečka nebo horečka zika, dále i na lidí přenosné opičí neštovice (monkeypox) a nakonec i HIV virus se přenesl z africkıch primátů na člověka,“ uzavírá epidemiolog Maďar.

Laboratoří s viry eboly a pravıch neštovic otřásl vıbuch. „Nehrozí žádné nebezpečí,“ tvrdí Rusové

VIDEO: Jaké exotické nemoci si můžete dovézt z dovolené? A jak se před nimi chránit? 

Jaké exotické nemoci si můžete dovézt z dovolené? A jak se před nimi chránit?