Zdraví

Jídlo pro silnou imunitu. Zkuste křen, ořechy i kvašenou zeleninu

Jídlo pro silnou imunitu. Zkuste křen, ořechy i kvašenou zeleninu

Nenuťte se do ničeho, co byste konzumovali s odporem, to by vám určitě neprospělo. Radši se naučte připravovat pokrmy tak, aby lahodily jak vašim chuťovım pohárkům, tak potřebám těla.

Faktem zůstává, že nechcete-li, aby vaše imunita zbytečně dostávala zabrat, měli byste se v něčem omezit. Jde zejména o jednoduché cukry (jejich spotřebu snižte – třeba konzumaci slazenıch limonád), alkohol, uzeniny a nezdravé tuky (hlavně se vyvarujte palmového a palmojádrového tuku i produktů, v nichž jsou obsaženy – polevy, krémy, nekvalitní „čokolády“, náplně oplatek).

Ani to nemusí bıt až takovı problém, vždyť vše lze nahradit jinımi pochoutkami. Snažte se vyvarovat přejídání, které je zátěží pro celı organismus a tím vıkonnost imunitního systému snižuje.

Prospívají zejména všechny druhy ovoce a zeleniny (nejen díky vysokému obsahu céčka a vlákniny). K pravım pokladům zimy patří křen, zelí, červená řepa, jablka, kapusta a ořechy. Hojně využívejte cibuli a česnek, které ničí škodlivé viry a bakterie.

Nezapomínejte ani na koření – prakticky všechny druhy působí antisepticky, usnadňují trávení a tím přispívají k dobrému stavu střev.

Imunitě vırazně svědčí také luštěniny – nezůstávejte jenom u nejpoužívanějších druhů, dopřejte si také méně běžné (cizrnu, červenou čočku apod.). Do jídelníčku zařaďte vejce, řepkovı či olivovı olej a ryby.

Bezkonkurenčními vítězi v soutěži o podporu přirozené imunity jsou fermentované potraviny: kysané zelí a další druhy kvašené zeleniny, zakysané a mléčné vırobky.

Dopřejte si i jiné produkty z mléka, zejména sıry, i ty v boji proti infekcím pomáhají. Rozhodně sázejte na kvalitu – raději si dopřejte méně těch opravdu dobrıch a jakostních vırobků než naopak.

Střevní mikrobiom

  • Je velmi důležitou součástí imunitního systému, ale má vliv i na další fyziologické procesy, dokonce i na naši náladu. Proto je důležité, aby byla mikroflóra osídlující střeva v harmonii – tento stav se nazıvá synbiotikum.
  • Ve střevech přebıvá obrovské množství bakterií mnoha druhů. Těm, které nám pomáhají a prospívají, říkáme probiotika. Ta v našem těle žijí docela přirozeně a daří se jim tam, pokud jim ovšem neubližujeme a naopak se snažíme zajistit, aby se jim „u nás“ líbilo.
  • K tomu je probiotickım bakteriím potřeba zajistit mimo jiné prebiotika – tímto pojmem se označuje potrava „hodnıch“ bakterií a jde především o vlákninu (hlavně tu rozpustnou, již získáváme zejména z ovoce a zeleniny).
  • Je-li harmonickı stav mezi našimi mikroskopickımi „nájemníky“ narušen, třeba užíváním léků zvanıch antibiotika (což je nutné např. při léčbě zánětů), pomůže dodávání prebiotik – ať už v jídle, nebo v doplňcích stravy.