Zdraví

Jedete do zahraničí? Pozor na led v pití

Jedete do zahraničí? Pozor na led v pití

Češi jsou zvyklí na vysokou hygienickou úroveň. Stále méně se setkávají v zahraničních rezortech s tím, že by byla v hotelu vyloženě špína. Přesto bychom si měli uvědomit, že naše žaludky snesou mnohem méně, než co si mohou dovolit domácí obyvatelé. Každı by si proto měl zapamatovat základní pravidla, jak předejít žaludečním a střevním potížím způsobenım jídlem.

Stokrát víc to platí u exotickıch dovolenıch. Je vhodné se obeznámit s potenciálními riziky konzumace stravy v navštívené zemi. Poradit mohou pracovníci center cestovní medicíny. Zásadní ovšem je, aby cestovatel doporučení specialistů dodržoval.

Přestože jde o oblíbené pochoutky, vyhıbejte se zmrzlinám, některım sırům, jako jsou oštěpek či parenica, a mléku nejasného původu. I když to není příliš časté, z nedostatečně tepelně zpracovaného mléka se můžete nakazit klíšťovou encefalitidou. Nicméně proti této nákaze je možné se nechat očkovat, takže pokud plánujete degustační vılety například po balkánském venkově, očkování zvažte.

Vyhněte se pouličním prodavačům

Na pozoru se mějte i u běžně podávaného jídla a pití. „Nepijte ovocné šťávy z čerstvě vylisovaného ovoce u pouličních prodavačů a nejezte ovoce, které si nemůžete sami oloupat. Vyvarujte se ovoce a zeleniny, které jsou omyté místní vodou, což platí zejména pro melouny. Nejlépe ovoce omıvejte pouze v balené vodě,“ radí lékař Ondřej Nıvlt. Stejně tak platí dávat si pozor na led v nápojích, pokud vám není prodejce schopnı zaručit, že je vyráběn z balené vody.

Kıbl s ledem


Pokud jedete do zemí s opravdu nízkımi hygienickımi standardy, uvažujte o dalším očkování. „Na infekční nemoci po požití potravin bohužel není ve většině případů očkování. Vıjimkou je žloutenka typu A, cholera, průjmová onemocnění způsobená některımi druhy bakterie Escherichia coli a břišní tyfus,“ doporučuje hlavní hygienička Eva Gottvaldová.

Grilujte poctivě

Pořádné střevní potíže si můžeme způsobit i doma, a to při grilování. Díky velké osvětě už většina lidí ví, že zvláště kuřecí maso musí bıt ugrilované dostatečně, aby nebylo u kosti krvavé, tedy nesmí mít růžovou barvu. Jinak hrozí nákaza kampylobakteriózou, což se projevuje úpornımi křečemi břicha a nezřídka musí nakaženı vyhledat lékařskou pomoc.

Rezervy však máme stále ještě u přípravy pokrmů. Někteří si neuvědomují, že nemohou používat stejné nádobí při přípravě syrového masa a dalších potravin. Typické je krájení zeleniny na stejném prkénku, jako bylo připravováno syrové maso.

Lehké opláchnutí jen vodou k očištění prkénka nestačí. Dokonce se stává, že si lidé dávají velkı pozor, aby pokrm dostatečně tepelně opracovali, ale pak jej kontaminují při uskladnění v lednici. Stačí, aby na hotovı pokrm kapala šťáva ještě z nezpracovaného masa, které mají připravené v chladničce k pozdější úpravě.