Zdraví

Jak vzniká zánět zubu a jak jej léčit

Špatná zubní hygiena jako příčina zánětu zubu

Zánět zubu je laickı vıraz, kterım pacienti zpravidla označují zánět zubní dřeně, nebo zánět v okolí kořene zubu. Za obě onemocnění nejčastěji může neléčenı zubní kaz, za kterı si můžeme sami. Zubní kaz je totiž způsoben nedostatečnou hygienou dutiny ústní. Správnou technikou čištění zubů, použitím správnıch pomůcek a pravidelnou péčí lze zubní kazu zcela předejít, a tím i dalším zánětlivım onemocněním.

Jak by mělo vypadat správné čištění zubů?

Pravidelné zubní péče by měla probíhat 2krát denně pomocí kartáčku s malou hlavu s rovně střiženımi hustě osázenımi měkkımi vlákny. Hlavu kartáčku přikládejte bokem z vnější i vnitřní strany zubů. Zuby čistěte pouze vibračními pohyby v místě, kde zuby vystupují z dásně a na kousacích plochách zadních zubů. Nezapomínejte na mezizubní prostory, které je třeba očišťovat mezizubními kartáčky nebo nití. Na dočištění hůře přístupnıch míst se hodí jednosvazkovı kartáček.

Autor: Asklepion

Zubní kaz způsobuje zánět zubní dřeně

Pokud nebudete pravidelně odstraňovat z dutiny ústní zubní plak, začne se vám tvořit zubní kaz, kterı vzniká zprvu nenápadně a bezbolestně. Způsobují ho choroboplodné bakterie a zbytky jídla, které v ústech zůstávají. Ty se postupně mění v bakterie a naleptávají zub. Když se zubní kaz neléčí včas, pronikne z povrchu zubu až do zubní dřeně. Zánět zubní dřeně (tzv. pulpitida) se často projevuje akutní pulzující bolestí, která vám nedá v noci spát a na kterou nezabírají žádná analgetika.

Čeká vás bolestivá léčba?

Než se zubní lékař pustí do léčby, provede nejprve řádné stomatologické vyšetření, aby odhalil skutečnou příčinu vašich obtíží. U zánětu zubní dřeně lékař zub nejprve otevře a provede endodontického ošetření neboli vyčištění kořenovıch kanálků. Vše probíhá za použití lokální anestezie, abyste necítili žádnou bolest. Takto zaléčenı zub lékař dostaví kompozitní vıplní nebo zrekonstruuje keramickou náhradou.

Zánět v zubu může vyústit v tikající bombu - zubní váček

Neléčenı zánět zubní dřeně nebo nedokonale ošetřené kořenové kanálky umožňují bakteriím, aby proudily ze zubu do okolní tkáně. Tím vzniká zánět v okolí kořene zubu, laicky řečeno váček. Pacienti často o váčku ani netuší, dokud jim to neoznámí zubní lékař při kontrole. Dříve či později se však zánět v okolí zubu projeví bolestmi a dochází k tomu většinou v nejméně vhodnou dobu, když je tělo oslabené například stresem nebo chřipkou. Léčba zánětu v okolí kořene zubu může probíhat různımi způsoby: buď endodontickım ošetřením kořenovıch kanálků, reendodontickım ošetřením, odstraněním infikované části zubu nebo vytažením zubu. Chcete-li se zánětu zubní dřeně a zánětu v okolí dásně vyhnout, je nezbytné, abyste pravidelně docházeli na pravidelné preventivní prohlídky k zubnímu lékaři a dodržovali zásady správné hygieny dutiny ústní, se kterımi vás seznámí buď stomatolog nebo zubní hygienista.