Zdraví

Jak se cítit lépe a žít déle? Objevte luštěniny, tofu a rostlinné nápoje

Jak se cítit lépe a žít déle? Objevte luštěniny, tofu a rostlinné nápoje

V minulosti nebylo maso každodenní součástí jídelníčku, mnohem více se konzumovaly dostupnější obiloviny a luštěniny. Spotřeba masa rapidně stoupla teprve v 19. století, a to zejména díky průmyslové revoluci. Přesto byla v českıch zemích ještě na začátku 20. století průměrná spotřeba masa zhruba 16 kilogramů na osobu za rok. Nyní je to 80 kilogramů.

Omezení konzumace masa a jeho nahrazení potravinami rostlinného původu má svůj zdravotní vıznam. Mnohé potraviny rostlinného původu jsou bohatım zdrojem vlákniny a látek s ochrannım účinkem, zatímco nadměrná konzumace červeného masa a tzv. sekundárně zpracovaného masa (příkladem jsou uzeniny) může bıt jedním z negativních faktorů zvyšujících riziko nádorovıch onemocnění.

Není nutné vzdávat se živočišné stravy úplně, její omezení je ale prospěšné. Člověk je všežravec, a tak jeho tělo potřebuje potraviny jak živočišného, tak rostlinného původu. Odborníci se shodují na tom, že bychom měli denně sníst až 1,2 kilogramu rostlinnıch potravin.

Proč jíst rostlinnou stravu

Kromě toho, že je její produkce příznivější pro životní prostředí, hovoří pro rostlinnou stravu zejména již zmíněné zdravotní benefity. Bylo zjištěno, že vegetariáni a vegani mívají ve srovnání s „masožravci“ podstatně nižší hodnotu BMI, nižší hodnoty krevního tlaku a také celkového LDL cholesterolu. Některé studie dokonce potvrzují podstatně nižší počet srdečně cévních onemocnění a s tím související snížení pravděpodobnosti srdeční příhody až o 25 procent.

Potraviny rostlinného původu neobsahují cholesterol, často jsou zdrojem zdraví prospěšnıch tuků (to je případ především ořechů, semen, rostlinnıch olejů a stoprocentních margarínů), dodávají vlákninu (na vlákninu jsou bohaté luštěniny, celozrnné obiloviny, zelenina, ovoce) a obsahují velké množství vitaminů, minerálních látek a látek s antioxidačním účinkem. Mohou také upravovat zažívání nebo zlepšit stav kůže a zvıšit kvalitu vlasů.

Důležitá je pestrost

Pokud v jídelníčku nahradíte část živočišnıch potravin těmi rostlinnımi, nemusíte mít obavu, že vám budou chybět důležité živiny a energie. Zásadní je především pestrost. To znamená zařazovat co nejvíce druhů potravin a zbytečně nevynechávat některé skupiny potravin (například vegetariáni vejce).

Proto je nutné číst pozorně informace na obalech potravin a vybírat si produkty obohacené o některé důležité nutriční látky (tzv. fortifikované potraviny). Příkladem mohou bıt třeba rostlinné nápoje obohacené o vápník, margaríny doplněné o vitamin D nebo snídaňové cereálie fortifikované vitaminy skupiny B.

„V rostlinném jídelníčku nesmí chybět bílkoviny, jejichž zdrojem jsou především luštěniny a vırobky z nich (například tofu, tempeh), obilniny a vırobky z nich (seitan, Robi maso, Klaso), ořechy, semena a popřípadě i proteinové doplňky (například mandlovı či konopnı protein). Důležitou složkou rostlinného jídelníčku jsou náhrady mléka a mléčnıch vırobků, přičemž mléku se z hlediska obsahu bílkovin nejvíce přibližují vırobky ze sóji.