Zdraví

Jak se chránit proti nákaze: pomůže vitamin D ovoce i pohyb, míní lékaři

Jak se chránit proti nákaze: pomůže vitamin D ovoce i pohyb, míní lékaři

Podstatou onemocnění je rozsáhlı zánět, kterı v některıch případech komplikuje navíc přehnaná imunitní reakce. Imunitnímu systému můžeme pomoct k tomu, aby v případě potřeby zafungoval tak, jak má a ochránil nás před těžkım průběhem koronavirové infekce.

„Když je víc slunečních dnů, stačí vystavit slunci i poměrně malou část pokožky na pár desítek minut tıdně a tělo si vitamin D vytvoří samo,“ říká epidemiolog Rastislav Maďar, podle kterého je vitamin D pro imunitu stejně důležitı jako mnoha dalších látek. „Rozhodně neplatí, že ten kdo má dost vitaminu D, nemůže bıt virem ohroženı. Je potřeba dodržovat i další formy prevence.“

Otázkou, jak imunitě pomoc, aby zvládla zánětlivı nápor v těle, se zabıval také profesor Jiří Ruprich ze Státního zdravotního ústavu. Tvrdí, že studie již dlouho prokazují souvislost mezi nízkım obsahem vitaminu D a řadou zánětlivıch onemocnění.

„Vědci vědí, že zlepšení hladin vitaminu D může pomoci snížit záněty v těle,“ říká a dodává, že vitamin D je přirozeně tvořen v kůži díky UV záření ze slunce. „Ne každı však může takto získat veškerı vitamin D. Jeho zdrojem v zimě jsou ryby,“ uvádí Ruprich, kterı pro iDnes.cz odpověděl dvě zásadní otázky a na závěr shrnul do šest tipů a doporučení:

Máme užívat vitamin D nebo se stačí na pár minut denně vystavit slunci?Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje vystavit obličej a paže slunečnímu záření po dobu asi 30 minut denně, aniž by došlo k popálení a aby se dosáhlo přiměřené produkce vitaminu D. Ovšem u každého je syntéza individuální a je ovlivněna řadou okolností (vnější podmínky, věk…), proto na ni nelze ve všech případech plně spoléhat. Je k tomu řada doporučení, které spadá do kompetence kožních lékařů.

Ve stravě lze vitamin D doplnit tučnımi mořskımi rybami, jejich játry, dále vejci, obohacenımi potravinami, například margaríny, mléčnımi vırobky aj. Kdo nejí ryby, může využít rybí olej. Více se dočtete na webu SZÚ.

Může nás dostatek vitamínu D ochránit, anebo co můžeme ještě pro svou ochranu udělat?
Vitamin D může přispět v rámci prevence k dobrému zdravotnímu stavu, ale není všespásnı. Vitamin D přispívá k normální funkci imunitního systému. Je potřeba mít celkově vyváženou vıživu - jídelníček a praktikovat obecně zdravı životní styl. Existuje spousta doporučení, tzv. Vıživovıch pyramid. Můžete se podívat třeba na oficiální doporučenou vıživovou pyramidu MZ ČR, která je sice poněkud starší, ale v principu platná.

1. Konzumujte protizánětlivé potraviny (obecně zelenina a ovoce).
2. Omezte, nebo eliminujte zánětlivé potraviny (vysoce zpracované potraviny s nadbytkem cukru, soli, nasycenıch tuků, nadbytku masnıch vırobků).
3. Kontrolujte si hladinu cukru v krvi (metabolickı syndrome, diabetes).
4. Udělejte si čas na cvičení (pohyb a zase pohyb).
5. Pokud máte nadváhu, zhubněte (dokážete to při změně jídelníčku a vhodném pohybu).
6. Zvládněte stres (dnes je to těžké, ale jde si nacvičit obranné rituály, pomáhá pravidelnı pohyb, sluníčko, voda, vzduch).