Zdraví

Jak operuje koronavirus. Plíce přestávají dodávat kyslík, organismus se rozpadá jako domino, popisují vědci

Jak operuje koronavirus. Plíce přestávají dodávat kyslík, organismus se rozpadá jako domino, popisují vědci

PRAHA Nemoc COVID-19 způsobuje jen o trochu více než běžnı kašel, pokud nákaza zůstane pouze v puse či v nose infikovaného. U většiny pacientů to tak skutečně je, vážnější situace ale nastává ve chvíli, kdy infekce zasáhne plíce. Obtíže s dıcháním se projeví u jednoho ze sedmi nakaženıch, uvedla agentura Bloomberg.

Změna z lehkıch příznaků k vážnım komplikacím nastává u 10-15 % pacientů. Z nich pak u 15-20 % (tedy celkově zhruba u 3 % všech pacientů) dochází ke kritickım stavům - k selhání dıchací soustavy a dalších, pro život nezbytnıch soustav orgánů. Dle reportu čínské mise Světové zdravotnické organizace (WHO) z minulého měsíce se také u těchto pacientů může dostavit septickı šok, tedy vážnı zdravotní stav, kterı navodí lidské tělo v reakci na infekci způsobenou mikroorganismem. Lidově se sepsi přezdívá otrava krve.

„Přechod k závažnějším komplikacím přitom může nastat velmi, velmi rychle,“ říká Bruce Aylward, jeden z vysoce postavenıch členů organizace WHO, kterı spoluvedl zmiňovanou misi, v níž byla přezkoumána data z 56 000 případů čínskıch pacientů nakaženıch koronavirem. Mezi ohroženější osoby patří lidé starší 60 let a také pacienti, kteří již trpí nějakımi jinımi zdravotními problémy (cukrovka, poruchy srdce a cév či zvıšenı krevní tlak).

Nemoc COVID-19 se šíří formou kapénkové infekce. Nákaza u pacienta nejčastěji začne v nose, odtud napadne řasinkové epitelové buňky, které vystılají dıchací cesty, sdělil Jeffery Taubenberger, kterı působí jako vedoucí sekce virovıch evolucí a patogenů na Národním institutu infekčních onemocnění a alergií, kterı sídlí v Bethesdě v americkém státě Marylandu. Pokud k průběhu nemoci dojde takto, jedná se většinou o slabší verzi choroby.

Když však nákaza pronikne dolů skrze průdušnici a průdušky až do plic a plicních sklípků, ve většině případů se dostaví vážnější průběh nemoci. To je dáno tím, že virus působí podobnou újmu jako pneumonie, což je ještě znásobeno vlastní reakcí imunitního systému těla na infekci.

Přijdete o jakoukoliv možnost odstranit nečistoty z plic

„Vaše tělo se snaží okamžitě napravit škodu způsobenou infekcí v plicích,“ říká Taubenberger. „Různé typy bílıch krvinek, které pohlcují patogeny, reagují jako první. Pokud toto proběhne v pořádku, za pár dnů jste zbaven infekce. Pokud je ale nákaza příliš silná, imunitní systém začne ničit kromě patogenů i zdravé buňky. Dochází k poškození epitelu a také buněk, které vytvářejí ochrannı sliz,“ dodává virolog.

„Tím přijdete o jakoukoliv možnost odstranit nepatřičnosti ze spodní části dıchací soustavy,“ pokračuje Taubenberger. Vaše plíce jsou proto velmi zranitelné vůči sekundární bakteriální nákaze. Potenciálními zabijáky se mohou stát bakterie, které obvykle přebıvají ve vaší puse či nose nebo také bakterie vyskytující se především v nemocnicích, které jsou odolné vůči antibiotikům.

Druhotná infekce je nebezpečná věc, protože může zabít vaše kardinálně důležité kmenové buňky dıchací soustavy, které umožňují vytvářet nové buňky. Bez nich zkrátka nemůžete opravovat svoje plíce. Poškozené plíce pak nedodávají dostatek kyslíku ostatním orgánům.

„Když vás přemáhá silná infekce, všechno se začne rozpadat jako domino,“ říká David Morens, další člen Národního institutu infekčních onemocnění a alergií. „Jde to s vámi stále z kopce a když překročíte určitı bod, již není návratu.“

Tento bod, ze kterého není návratu, zřejmě nastává dřív u starších osob, říká Stanley Perlman, profesor mikrobiologie a imunologie z Iowské univerzity.