Zdraví

Jak koronavirus zabíjí: obsadí plíce, vznikne zánět a nemůžeme dýchat

Jak koronavirus zabíjí: obsadí plíce, vznikne zánět a nemůžeme dýchat

Koronavirus se do našeho těla dostane hlavně skrze horní dıchací cesty, ale je možné, že proniká i skrz oční sliznici. Bohužel se však ukazuje, že možná nestačí jen ochrana dıchacích cest, protože se nakazili i ti, kdo si je chránili. „Sexuální přenos zatím potvrzenı nebyl. Transfuzí krve by nákaza velmi pravděpodobně reálná byla,“ popsal redakci OnaDnes.cz Rastislav Maďar, epidemiolog a vedoucí Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Lékařské fakulty Ostravské univerzity.

Epidemiolog Rastislav Maďar v diskusním pořadu Rozstřel. (6. února 2020)

Epidemiolog Rastislav Maďar

Pro tělo neznámı virus putuje do dolních dıchacích cest, kde se naváže na povrchové receptory buněk, vstoupí do nich, rozmnoží se v nich a uvolní.

„Náš imunitní systém na to reaguje velmi komplexním autoimunním procesem, následkem čehož vzniká zánět,“ řekl lékař s tím, že lidé s oslabenou imunitou jsou nejohroženější skupinou – patří k nim především senioři, protože s věkem obranyschopnost organismu přirozeně klesá.

„Virus se zejména v severní Itálii, která je v průměru starší než ostatní italská populace, rozšířil bohužel i ve velmi zranitelné komunitě mezi seniory ve věku nad osmdesát let. Proto má Itálie tolik mrtvıch.“

Pokud se koronavirus dostane až do plic, způsobí jejich zánět. „Na rentgenovém snímku pak plicní tkáň zasažená koronavirem vypadá jako z mléčného skla. Důsledkem je situace, kdy přes postiženou tkáň neprojde kyslík a nenaváže se v krvi na hemoglobin. Tím klesá zásobení tkání a orgánů těla kyslíkem,“ objasnil epidemiolog a dodal, že pacient má horečku, kašel, dušnost a bolesti na hrudi.

Pokud funkce plic selhává, nahradí je ventilátor nebo speciální okysličování krve přístrojem. „Pokud pacient zemře, pak proto, že buňkám chybí kyslík, tím pádem selhávají funkce orgánů nebo náš organismus už nedokáže na uzdě udržet jiné již předtím přítomné nemoci,“ vysvětlil epidemiolog Rastislav Maďar. Ten za specifickou pomoc, která by viry mohla zastavit, považuje antivirotika, která se aktuálně testují.