Zdraví

Italové zkoumají, zda lék proti osteoporóze může léčit covid-19

Italové zkoumají, zda lék proti osteoporóze může léčit covid-19

ŘÍM/PRAHA Italští vědci budou zkoumat, zda lék používanı jako prevence řídnutí kostní tkáně u starších žen může pomoci zmírnit příznaky nemoci covid-19. Klinické testy léku raloxifen schválil italskı úřad pro kontrolu léčiv a zdravotníci ho začnou na zkoušku podávat prvním pěti stovkám pacientů nakaženıch koronavirem, informovala dnes agentura Reuters.

Českı Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) na svém webu v přehledu hodnocenıch léčiv na covid-19 raloxifen zmiňuje. Poukazuje na to, že na možné účinky podobnıch látek upozornili také čeští vědci.

Raloxifen pomáhá předcházet osteoporóze tak, že se váže na estrogenové receptory, což podle italskıch odborníků může zpomalit i množení viru SARS-CoV-2 v organismu. „Tlumí replikaci viru, čímž zpomaluje zhoršování stavu pacientů s mírnımi příznaky, a také zmírňuje infekčnost díky tomu, že snižuje virovou nálož,“ popsal možné vıhody léku Marco Allegretti z farmaceutické společnosti Dompé Farmaceutici.

Vızkum už v ranıch fázích koronavirové pandemie ukázal, že hormon estrogen u žen před menopauzou může mít během onemocnění covidem-19 ochrannı účinek. Někteří vědci předpokládají, že podobnou ochranu může poskytnout i raloxifen, kterı se předepisuje ženám po přechodu s nižší hladinou estrogenu kvůli posílení kostí.

Na myšlenku, že úlevu lidem nakaženım koronavirem může přinést právě raloxifen, přišli odborníci díky počítačové analıze v rámci projektu Excalate4Cov. Ten používá supervıkonné počítače k prověřování molekul známıch léčivıch látek a snaží se zjistit, zda by některá z nich mohla fungovat i proti koronaviru. Do června jich takto experti otestovali 400 000 a z nich předběžně pro další vızkum vybrali 7000, informovala už dřív Evropská komise.

Látka raloxifen působí na kosti a kardiovaskulární systém podobně jako pohlavní hormon estrogen. Obsahuje ji lék Evista, kterı je podle údajů SÚKL v Česku od roku 2004. V roce 2011 se začal proplácet ze zdravotního pojištění. Ústav zdůrazňuje, že užívání známıch léčiv u pacientů s covidem je experimentální a teprve se testuje.

SÚKL uvedl, že na možnou účinnost náhrad estrogenu při léčbě covidu upozornili i čeští vědci. Zkoumali podobnou látku bazedoxifen, která by mohla představovat levnější a dostupnější alternativu k biologické léčbě při plicních komplikacích při covidu a mohla by účinkovat i proti pronikání koronaviru do buněk a jeho množení, zmínil SÚKL.