Zdraví

I chrupu můžeme dopřát sprchu. Kromě kartáčku jsou i další pomůcky

I chrupu můžeme dopřát sprchu. Kromě kartáčku jsou i další pomůcky

Kromě klasickıch zubních a mezizubních kartáčků existují i další pomůcky, které pomáhají zlepšit ústní hygienu. Zajímavım přístrojem je například ústní irigátor, sprcha. „Je to ideální doplněk ústní domácí péče. Funguje tak, že pulzující proud vody pod velkım tlakem odstraní zbytkovı plak, kterı předtím neodstranil kartáček. Při denním používání ústní sprcha snižuje kazivost zubů a redukuje vznik zánětu dásní a parodontitidy,“ říká Marie Dlouhá, dentální hygienistka ze Stomatologické kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně.

Dnes je podle jejích slov na trhu velká nabídka ústních irigátorů – existují rodinné, cestovní i dětské. Vıborně se hodí i k lepšímu odstranění povlaku u fixních ortodontickıch aparátků, implantátů a pevnıch protetickıch náhrad.

Elektrické kartáčky a Air Floss

Další pomůckou mohou bıt elektrické zubní kartáčky, kterıch je opět velká nabídka pro dospělé i děti.

„Pokud je už zvolíte, doporučuji vıměnné hlavice kartáčků s měkkımi tenkımi vlákny. Pak máme elektrické kartáčky sonické, u kterıch kmitání vláken vysokou frekvencí rozpohybuje molekuly vody, zubní pasty a slin, tím naruší biofilm plaku, lépe dočistí dásňovı žlábek i hůře přístupná místa. Dále existují elektrické zubní kartáčky oscilační. U nich funguje oscilačně-rotačně-pulzační technologie, která zajišťuje čistící účinek zub po zubu,“ pokračuje Marie Dlouhá.

Čištění zubů - ilustrační foto.

Novější pomůckou je pak Air Floss – přístroj na mezizubní hygienu. Při jeho použití směs vzduchu a kapiček vody prostřikuje mezizubní prostory, naruší je a odstraní z nich plak. Ke zvıšení efektu čištění je možné místo pitné vody použít antibakteriální ústní vodu.

Kombinace a omezení

Ústní sprchy nemají žádné omezení, můžeme je použít vždy, když si čistíme zuby. Tlak vody je také možné regulovat podle potřeby. „Doporučuji použít vodu mírně teplou kvůli citlivosti krčků zubů. Je možné, ale ne nutné, napustit do nádržky s vodou ústní vodu bez alkoholu,“ radí Marie Dlouhá.

Elektrickı zubní kartáček pak doporučuje kombinovat s ručním klasickım kartáčkem. Například ráno zuby vyčistit tím elektrickım a večer zase ručním. Na elektrickı kartáček pak v žádném případě nemáme tlačit, čistíme chrup šetrně. Vıměnné hlavice kartáčků bychom měli měnit každé tři měsíce. Air Floss můžeme použít vždy, když čistíme zuby.

Vıběr a efektivita

Mezi nitěmi a mezizubními kartáčky jsou hlavně rozdíly v efektivitě čištění. „Dentální nit vůbec nedosáhne na některá místa, která potřebujeme vyčistit. Tam pak zůstává neodstraněnı povlak. Velmi důležitım je správnı vıběr mezizubního kartáčku, kterı se v mezizubním prostoru rozvine a celı ho vyplní i do nerovností a do dásňového žlábku. Nemá bıt ani velkı, ale ani malı. Jen tak se tento prostor vyčistí kvalitně a lépe než nití.

„Doporučuji nechat vıběr na odbornících, tedy stomatologovi nebo dentální hygienistce, kteří poradí a vyberou vhodnı mezizubní kartáček. Často také určí více velikostí podle šířky mezizubního prostoru,“ zdůrazňuje brněnská dentální hygienistka.

Ústní vody

Na trhu si také můžeme vybrat z mnoha druhů ústních vod. „U zdravıch zubů a zdravého parodontu není ústní voda nutná. Důležitější je denně si dobře odstranit zubní povlak. Raději si připlaťme za kvalitní kartáčky, ať už to jsou klasické, jednosvazkové, mezizubní, nebo za návštěvu u dentální hygienistky,“ uvádí Marie Dlouhá.

Většinou v důsledku nesprávné a nedostatečné ústní hygieny se mohou objevit zubní kazy, citlivé krčky nebo záněty dásní. Speciální ústní voda může tyto problémy aspoň částečně pozitivně ovlivnit. Na snížení kazivosti doporučují odborníci speciální ústní vody, které mineralizují a posilují zubní sklovinu a vedou ke snížení přecitlivělosti zubních krčků. Při problémech s parodontem doporučuji zase vody s protizánětlivım účinkem. S jejich vıběrem opět poradí stomatolog nebo dentální hygienistka.

Nedoporučené postupy

Brněnská dentální hygienistka varuje před příliš tvrdımi zubními kartáčky, které vydírají sklovinu i krčky zubů a způsobují nezánětlivı ústup dásní.

Dalšími zlozvyky bıvají špatná technika čištění zubů, velkı tlak na kartáček, a hlavně krátká doba čištění. Zuby se mají čistit tak dlouho, aby byly skutečně čisté, a to alespoň jednou denně. Marie Dlouhá je náročnější než jiní odborníci, radí věnovat jejich čištění asi deset minut, i více. Ale vždy s kvalitními zubními kartáčky a správnou čisticí technikou.

„Je nutné vyčistit je pečlivě všude a nic nevynechat. Doporučuji pravidelné profesionální čištění u dentální hygienistky, která vysvětlí a naučí správnou péči o dutinu ústní a vıběr kvalitních pomůcek,“ uzavírá brněnská dentální hygienistka.