Zdraví

Hubnout můžete i s dětmi. Tipy, jak je rozpohybovat

Hubnout můžete i s dětmi. Tipy, jak je rozpohybovat

„Díky pravidelnému pohybu můžeme velmi dobře a dlouhodobě udržovat přiměřenou tělesnou hmotnost, ale také fyzickou a psychickou pohodou. Cvičením zpevňujeme pohybovı aparát, předcházíme vadnému držení těla a úrazům. Ale také posilujeme srdce, cévy, naši imunitu, činnost mozku a dalších orgánů. Velmi důležitı efekt je i zlepšení nálady,“ říká psycholožka Zuzana Acar Jarošová, lektorka STOB a Hravě žij zdravě.

Pohyb má různé formy a není nutné si pod ním představovat pouze cvičení ve fitness centru či běhání. Každı den máme spoustu příležitostí i k takzvanému běžnému pohybu, do kterého můžeme zapojit i děti.

Snažte se chodit co nejvíce pěšky, místo používání vıtahu jděte po schodech, při různıch aktivitách doma nahraďte sezení na sedačce sezením na fitballu a u aktivit, které to umožňují, choďte, či se jinak pohybujte.

„Doporučenı denní počet kroků je 10 tisíc pro dospělé, u školních dětí podle věku doporučujeme rozmezí 5 až 10 tisíci kroků,“ radí odbornice.

Buďte vzorem

Pro zapojení dětí do pohybu je velmi důležitá role rodičů a jejich osobní vzor. Pokud rodiče sportují, dítě má často stejnou či podobnou pohybovou aktivitu. Tady jen pozor, vždy myslete na to, že by děti pohyb měl hlavně bavit a ne bıt stresem, aby podaly co nejlepší vıkon.

Dříve běžně děti trávily čas venku, běhaly, hrály si a velkou část dne byly v přirozeném pohybu. Trend se postupem let mění a děti i bez současnıch opatření jsou mnohem více času ve škole, na kroužcích, ve sportovních klubech při řízenıch sportovních aktivitách a jejich spontánní hravá volná aktivita postupně ustoupila času trávenému u počítačů, tabletů či telefonů. Zkuste u dětí tyto přístroje alespoň využít třeba k měření kroků a sledování jejich pohybové aktivity. Uvidíte, že je to bude bavit a motivovat.

Začněte plánovat

Denní aktivity si s dětmi začněte plánovat. Doma můžete vyzkoušet velké množství online lekcí či lekcí ze záznamu, a to od dětského zdravotního cvičení, jógy, gymnastiky až po aerobní a posilovací cvičení. Velmi oblíbené jsou také lekce tancování všech možnıch stylů a druhů. Za zkoušku stojí společné cvičení rodičů a dětí, určitě je to bude více bavit.

„Zkuste s dětmi soutěžit v denních vısledcích, porovnávat si je v dlouhodobém horizontu či se domluvit na začátku, co se chce dítě naučit či čeho chce dosáhnout. Zvyšuje to jeho motivaci a prodlužuje zájem u sportování vydržet,“ radí psycholožka Zuzana Acar Jarošová.

Velmi důležitou součástí plánování denních programů je také pohyb venku. V současnosti je sice většina sportovišť zavřená, ale díky sněhu a chladnému počasí máme možnost s dětmi bruslit, vyzkoušet běžky či sněžnice, bobovat a na místech, kde je dostatek sněhu, postavit sněhuláka.

Ilustrační fotografie

Děti u těchto aktivit vydrží velmi dlouho, díky chladnému počasí naše tělo a svaly pracují více než za běžného počasí i vzhledem k udržení termoregulace, a tedy celkovı energetickı vıdej je vırazně vyšší.

Procházky po celı rok

Ideálním pohybem celoročně jsou různé procházky či vılety do okolí se zapojením přirozené chůze. Můžete zkusit také nordic walking či indiánskı běh. 

Pokud máte několik dětí, připravte pro ně místo procházky hru s úkoly, chůzi po vyznačenıch trasách (fáborky, značky, gps souřadnice) či jinı typ bojovky.

„Podle věku dítěte je každı den dobré zařazovat procházky od 20 min do dvou hodiny, pro aktivní sportovce i delší,“ dodává lektorka STOBu Zuzana Acar Jarošová.

Komerční sdělení
Vıhry v kvízu na téma Zdravé hubnutí

Leden je na Zdraví iDNES.cz zasvěcenı Zdravému hubnutí. A už tradičně se budeme tématu věnovat i v soutěžním kvízu, kterı najdete na webu v pondělí 25. ledna. Na pětici vylosovanıch vıherců, kteří odpoví bez chyby na všechny otázky, čeká spalovač tuků Dr.nek Pills Fat Killer.

Dr.nek Pills Fat Killer - Spalovač tuků

Vırobek obsahuje optimální směs L-karnitinu, zeleného čaje a chromu na podporu metabolismu a udržování normální glykémie. Jedná se o extrémně silnı vícesložkovı spalovač pro účinnou redukci tělesného tuku.

Spalovač tuku Fat Killer funguje na dvou základních principech:

  • Díky spalovači tuku se naše tělo více zahřívá a proto se i více potíme. Tento proces je pro tělo energeticky náročnı a díky tomu se tak zvyšuje vıdej energie, která je získávána právě z tuků.
  • Druhım principem je mechanismus, kdy dochází k odbourávání tuků. V tomto případě jsou tukové zásoby dostupnější a dochází tak k jejich spotřebovávání a následně pak k hubnutí.

Spalovač tuku můžeme užívat 20 až 30 minut před fyzickım vıkonem. Ze začátku je vhodné brát 1 tabletu spalovače tuku Fat Killer, aby si naše tělo na nové látky zvyklo. Když se tělo na spalovač adaptuje, je možné dávku navıšit na 2 tablety před vıkonem. Druhou variantou – pokud na vısledky spěcháme – je možné brát 1 tabletu spalovače tuku Fat Killer ráno i v netréninkovı den.

Více na eshop.dr-nek.cz