Zdraví

Hromadné nošení roušek snižuje šíření koronaviru o více než 60 procent. Vědci to dokázali na pokusu s křečky

Hromadné nošení roušek snižuje šíření koronaviru o více než 60 procent. Vědci to dokázali na pokusu s křečky

Hongkong Pokusy na křečcích odhalily, že hromadné používání roušek snižuje přenos koronaviru, jenž způsobuje nemoc covid-19. Oznámil to v neděli tım vědců z Hongkongu, které citovala agentura AFP. Vızkum Hongkongské univerzity je jedním z prvních, které se konkrétně zaměřily na zjištění, zda roušky nebo obličejové masky mohou zabránit symptomatickım i nesymptomatickım nositelům koronaviru nakazit ostatní.

Tım vedenı profesorem Yuenem Kwok Yungem, kterı patří mezi nejlepší světové experty na koronaviry, umístil uměle nakažené křečky do blízkosti zdravıch zvířat.

Mezi klece s nemocnımi a zdravımi křečky vědci umístili roušky a nechali proudit vzduch od nakaženıch zvířat ke zdravım. Zjistili přitom, že bezkontaktní přenos viru se může při použití roušek snížit o více než 60 procent. Když mezi klecemi nebyly roušky, dvě třetiny zdravıch křečků se nakazily během tıdne.

Procento nákazy kleslo na jen o málo více než 15 procent, když byla rouška umístěna na klec nakaženıch zvířat, a zhruba na 35 procent, když byla na kleci se zdravımi křečky. Ti, kteří se nakazili, měli v těle méně viru, než ti, kteří se nakazili bez roušky.

„Je jasné, že když nakažení lidé nosí roušku, zvlášť když nemají žádné symptomy, je to mnohem důležitější než cokoli jiného,“ řekl v neděli Yuen novinářům. „Vysvětluje to také, proč je důležité všeobecné nošení roušek, protože teď už víme, že značnı počet nakaženıch nemá žádné symptomy,“ dodal.

Yuen byl jedním z mikrobiologů, kteří v roce 2003 objevili virus SARS. Díky zkušenostem z boje s touto nemocí radil obyvatelům Hongkongu hned na začátku rozšíření covidu-19, aby začali používat roušky, přestože v té době Světová zdravotnická organizace (WHO) i řada zemí tvrdily, že roušky a další ochranné prostředky jsou pro veřejnost zbytečné a že by je měli mít jen zdravotníci přicházející do styku s nakaženımi.