Zdraví

Hormony ovlivňují naši hmotnost, libido i náladu. Srovnejte je do latě

Hormony ovlivňují naši hmotnost, libido i náladu. Srovnejte je do latě
žena jídlo obezita stres

Od hladu po sexuální touhu

Hormonální rovnováha v našem těle je důležitá, ale každı z desítek hormonů v našem těle má svoji vlastní úlohu. Mezi nejznámější patří hormon štítné žlázy, kterı podporuje metabolismus a udržuje štíhlost.

„Neméně důležitımi hormony jsou leptin a ghrelin, jež regulují příjem a vıdej energie včetně chuti k jídlu a metabolismus. Jsou nejdůležitějšími hormony, pomocí kterıch můžeme vysvětlit, proč se někdy cítíme sytí a jindy hladoví,“ vysvětluje Monika Bartolomějová, hlavní nutriční specialistka sítě vıživovıch poraden NUTRIADAPT.

Dalším známım hormonem je kortizol. Ten spouští obrannou reakci „boj, nebo útěk“ a je proto důležitı pro zvládnutí život ohrožujících situací. Hormon testosteron má zase na starosti vitalitu a sexuální touhu.

Opomenout bychom neměli ani růstovı hormon. „Ten podporuje syntézu bílkovin a zadržování vápníku. Zajišťuje pevné kosti a velké svaly, stimuluje imunitní systém,“ říká Kateřina Hollerová, hlavní trenérka fitness centra pro ženy Contours.

Za zmínku stojí i hormon oxytocin, kterému se přezdívá také hormon lásky a sociálního života. Pomáhá budovat spojení a vytvářet smysluplné vztahy.