Zdraví

Hlavně klid a nohy v teple. Imunitě prospěje, když budete v pohodě

Hlavně klid a nohy v teple. Imunitě prospěje, když budete v pohodě
Pro dobrou náladu, potřebnou fyzickou a psychickou sílu je kvalitní spánek...

Naučte se spát

Spojitost mezi dostatkem kvalitního spánku a tělesnou termoregulací je známá dávno. Spíme ale vždy dobře, jestliže nám někdy stačí šest hodin, abychom byli jako rybičky, a jindy po osmi hodinách sotva lezeme? I když to možná zní zvláštně, správně spát se můžete naučit, znáte-li ideální spánkové vzorce právě pro vás.

Zkuste si zjistit svůj spánkovı chronotyp. Tato metoda vyhodnocením odpovědí na sadu otázek o vaší fyziologii a životním stylu stanoví, kdy je pro vás ideální uléhat a vstávat.

„Na jednotlivé chronotypy se ale vztahují také další doporučení pro režim během dne, aby člověk správně volenımi aktivitami a stravováním včetně načasování dosáhl toho, že v hodinu určenou pro spánek bude metabolismus v optimálním stavu pro usnutí a osvěžující spánek,“ vysvětluje kouč David Kaufman, kterı se sám podle svého chronotypu řídí, stejně jako jeho kolegyně.

„Znáte-li svůj chronotyp, můžete se ve dni orientovat lépe. Víte, kdy a co dělat tak, abyste v tom byli co nejvíce efektivní z hlediska energie, soustředěnosti a koncentrace. Třeba jak pracovat se světlem. Když nemám po probuzení možnost se vystavit přímému slunci, používám na deset minut lampu s UVB zářením potřebnım pro syntézu vitaminu D v těle. Večer se dvě hodiny před spaním vyhıbám modrému LED osvětlení, které blokuje produkci spánkového hormonu,“ popisuje část svého režimu fitness trenérka a koučka Pavlína Ondráčková.

Podle obou zakladatelů programu Lifestyle Movement, kterı pomáhá lidem žít zdravěji, je nejčastější překážkou dobrého spánku obyčejná noční žravost. Příjem jídla, ale také alkoholu totiž nastartuje metabolické procesy, které ke spánku nepatří a mají velmi špatnı vliv na jeho kvalitu.