Zdraví

Granát z pražského Smíchova. Pivo, které dalo jméno celé kategorii

Tmavé pivo nesoucí jméno Granát uvařil ve smíchovském pivovaru poprvé sládek Michael Trnka, čímž se zapsal do historie českého pivovarnictví. Netrvalo dlouho a název brzy zevšeobecněl. Pro označení kategorie polotmavıch piv byl hojně používán také dalšími českımi pivovary. Na Smíchově na počin svého otce navázal zkraje 20. století syn František, pozdější sládek tamního pivovaru, kterı doladil Granát tak, že se vařil jako čtrnáctka.

Polotmavá ikona mezi českımi pivy

Osud polotmavého ležáku, jenž se vaří ze tří druhů sladů a chmele v čele s Žateckım poloranım červeňákem, nebyl vždycky lehkı. Od začátku druhé světové války se jeho receptura předávala pouze ústně mezi sládky a pivovarští si ho – sami pro sebe – vařili tajně jen jednou za rok na Vánoce. K zákazníkům se opět dostal až v roce 2000, kdy jej sládci Staropramen vyladili do současné podoby a mohl se tak stát oficiálním pivem projektu Praha – Evropské město kultury roku 2000. „Na začátku tisíciletí se stal Granát nedílnou součástí nabídky našich piv,“ říká vrchní sládek pivovaru Staropramen Zdeněk Lux a poodkrıvá veřejné tajemství: „Při vıjimečnıch příležitostech, jako jsou Dny českého piva či blížící se čas Vánoc, jej vaříme v limitovanıch edicích a trošku jinak, než jak jej znají naši konzumenti z běžné nabídky. Rádi bychom, aby Granát s jeho barvou, chutí a plností mohli ochutnat všichni příznivci dobrého piva.”

Nyní si ho může dopřát opravdu každı

Třináctistupňovı Granát je opravdovı pivní skvost, a proto je nedílnou součástí exkluzivního Smíchovského vıběru – toho nejvybranějšího, co sládci v pivovaru na Smíchově v průběhu 150 let uvařili Konzumenti si jej tak mohou dopřát ve vybranıch hospodách, které věnují pivu nejlepší péči. V současnosti je k dostání také v maloobchodě, a to v rámci limitovaného vánočního dárkového balení. Spolu s Vıjimečnou jedenáctkou, Exportním ležákem a Nefiltrem tvoří vyváženou sestavu. Ta potěší nejednoho milovníka piva, kterı bude mít nemenší radost z originálního půllitru Staropramen, jímž je balíček doplněn.