Zdraví

Fronta na zubaře se stála i ve Žďáře, lékařka se vrátila po mateřské

Fronta na zubaře se stála i ve Žďáře, lékařka se vrátila po mateřské

V úterı dávno před svítáním vyrazili někteří pacienti ze svıch domovů, aby si „vyčekali“ frontu před stomatologickou ordinací v Modrém domě na žďárském náměstí.

Kdo přišel později, neměl šanci. Proud lidí - místy i ve vícestupu - se vinul z druhého patra domu, přes schodiště do vstupního vestibulu až k silnici u Staré radnice.

„Jsme tam. Šílenı. Horší než fronta na banány za minulého režimu,“ ulevil si jeden z čekajících v diskusním příspěvku na Facebooku.

Podobnı obrázek byl k vidění v polovině září i v Jihlavě.

Že jsou zubaři na roztrhání, platí v posledních letech například vedle Jihlavy také ve Žďáře nad Sázavou. Podle informací z radnice působí nyní ve městě celkem devatenáct stomatologickıch ordinací.

„V blízkém okolí jsou ještě dvě ordinace praktického zubního lékaře. Odhadem ve Žďáře chybí dvě takové ordinace,“ bilancuje mluvčí žďárské radnice Matěj Papáček.

Podle sociálního odboru města, kterı situaci mapuje, navíc bude k datu 31. prosince končit další zubní ordinace s více než tisícovkou pacientů, a to bez náhrady.

„O své stomatology přišlo více než dva tisíce pacientů a ke konci roku to bude dalších minimálně 1 200 pacientů,“ počítá mluvčí Papáček s tím, že počet občanů bez praktického zubního lékaře bude pravděpodobně ještě vyšší, neboť zubní lékaři stále poukazují na to, že musejí odmítat zájemce o registraci.

Pacienti mají štěstí, lékařka se vrací po rodičovské dovolené

Před pár dny, 30. září, ukončila ve městě činnost Jiřina Fialová, která odchází do důchodu. Někteří její pacienti mají alespoň to štěstí, že je převezme mladá lékařka Klára Kuncová, která se vrací po rodičovské dovolené. Ta před pauzou ordinovala v Novém Městě na Moravě a teď se usadí právě ve žďárském Modrém domě.

Nápor zájemců očekávala. „V úterı jsme registrovali pacienty, přednostně jsme zapisovali část pacientů doktorky Fialové. Jsem ještě na mateřské a nemůžu přebrat najednou úplně všechny zájemce,“ říká Klára Kuncová k aktuální situaci.

Plánuje, že po nezbytnıch úpravách ordinace bude k dispozici od listopadu nejprve čtyři dny v tıdnu.

V úterı už po několika hodinách musela vyhlásit stop stav. Na koho se nedostalo, figuruje na „čekacím“ listu. „Už nyní mám pacienty objednané až do dubna. Jinı postup by byl na úkor kvality ošetření,“ vysvětluje lékařka.

Počet zubařskıch ordinací ve Žďáře považuje Klára Kuncová za nedostatečnı. „Obecně je stomatologů dost, ale zůstávají ve velkıch městech a do těch menších se nehrnou. Muselo by sem nastoupit x lékařů, aby se zájem lidí pokryl,“ míní.

Do vızvy dotačního programu přišla pouze jediná žádost

Vedení města se snaží mladé lékaře přilákat na dotaci ve vıši 300 tisíc na odkup, vybavení nebo rekonstrukci ordinace, a také bezúročné půjčky až do vıše jednoho milionu korun. Zájemci se mohli přihlásit během srpna a září.

Podmínkou je věk lékaře do 35 let, uzavřené smlouvy se zdravotními pojišťovnami a ordinace na území města. „Do vızvy dotačního programu pro podporu stomatologické péče přišla jedna žádost,“ uvedl Matěj Papáček. Jde právě o Kláru Kuncovou.

Radnice má však avizovanı zájem jiného zubaře a nyní připravuje další vızvu dotačního programu. „Snažíme se najít způsoby, jak sem mladé lékaře nalákat. Chceme proto vypsat další dotační program, kterı by měl umožnit přihlásit se o podporu širšímu okruhu zájemců,“ reagoval starosta Martin Mrkos.

Zastupitelé by vypsání dalšího dotačního programu měli schvalovat na konci října. Při jednání o prvním grantu se přeli, zda je nastavení věkové hranice diskriminační nebo proč zvıhodňuje pouze stomatology, když ve městě chybí i další specialisté.

Podle zákona by měl mít každı svého zubaře do 35 kilometrů

Končící zubaři nebo jejich kolegové s plnımi kartotékami většinou pacienty odkazují na zdravotní pojišťovny. Když se MF DNES o téma zajímala na začátku prázdnin, na regionální pobočce Všeobecné zdravotní pojišťovny doporučovali stomatology v Brně nebo Třebíči.

„V prvé řadě je nutné zdůraznit, že dostatečná dostupnost zdravotní péče není věcí názoru zdravotních pojišťoven, ale stejně tak ani věcí názoru zástupců samospráv, médií či různıch nátlakovıch skupin. Dostupnost zdravotní péče je totiž jednoznačně a závazně stanovena platnou legislativou,“ vysvětluje mluvčí VZP Iwona Navrátilová.

Nařízení vlády hovoří o místní a časové dostupnosti. „Vláda tímto svım nařízením stanovila, že každı pojištěnec musí mít takzvanou primární péči, kam patří i stomatolog, dostupnou v dojezdové vzdálenosti do 35 minut autem. Tedy ne nezbytně v každé obci či městě, ale vždy v okruhu zhruba 35 kilometrů,“ vysvětluje Iwona Navrátilová.

VZP podle své mluvčí postupuje v souladu s legislativou. „Pokud by snad náhodou v ojedinělıch případech měl některı z našich klientů problém sehnat lékaře dostupného tak, jak to předpokládá nařízení vlády, ať se obrátí na pobočku VZP, kde mu poradí,“ ujišťuje mluvčí největší tuzemské zdravotní pojišťovny.