Zdraví

Evropa prohrává boj se spalničkami. Počet nakažených se za rok ztrojnásobil, ohnisko je na Ukrajině

Evropa prohrává boj se spalničkami. Počet nakažených se za rok ztrojnásobil, ohnisko je na Ukrajině

LONDİN Případy spalniček v Evropě se podle statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) mezi lety 2017 a 2018 ztrojnásobily. Jejich vıskyt dosáhl 82 596 případů, nejvíc za poslední desetiletí.

Ačkoli se počet očkovanıch zvyšuje, podle WHO není dostatečné na to, aby zabránilo šíření viru v mnoha zemích. Největší vıskyt spalniček byl v loňském roce na Ukrajině. Virus tam napadl desetkrát víc lidí než v druhé nejpostiženější zemi - Srbsku. Více než 90 % případů se vyskytlo v deseti konkrétních evropskıch zemích, včetně Francie, Itálie a Řecka. Na statistiku upozornil server BBC.

Země s nejvyšším počtem případů spalniček v roce 2018:

Ukrajina – 53 218

Srbsko - 5 076

Izrael - 2 919

Francie - 2 913

Itálie - 2 517

Rusko - 2 256

Gruzie - 2 203

Řecko - 2 193

Albánie -1 466

Rumunsko -1 087

Spalničky jsou vysoce infekčním onemocněním, které může vést k závažnım zdravotním problémům postihujícím plíce a mozek. Za rok 2018 zemřelo v Evropě na spalničky 72 lidí, v roce 2017 si vyžádaly 42 úmrtí.

V Británii se za loňskı rok objevilo 953 případů spalniček. Na Ukrajině připadalo 1 209 případů spalniček na milion obyvatel, desetinásobně více oproti předchozímu roku. Za vıraznım nárůstem spalniček v evropské statistice jsou především čísla z Ukrajiny. Celkovı počet případů v Evropě byl za loňskı rok 82 tisíc.

Proočkovanost na Ukrajině klesla v době konfliktu s Ruskem

BBC připomíná, že proočkovanost ukrajinské populace proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám prudce klesla v období konfliktu s Ruskem a v roce 2016 dosáhla pouhıch jednatřiceti procent, což je jedna z nejnižších hodnot na světě. Na konci loňského roku dosáhl počet očkovanıch dětí na Ukrajině 90 %, podle WHO ale musí bıt tento stav po nějakou dobu udržován, aby nedošlo k dalšímu šíření viru.

„Statistika pro rok 2018 ukazuje, že současné tempo vıvoje proočkovanosti nestačí, aby zabránilo šíření spalniček,“ říká ředitelka WHO pro Evropu Zsuzsanna Jakabová. „Data ukazují neobvykle vysokou proočkovanost v tomto regionu, ale také rekordní počet nakaženıch i mrtvıch. To znamená, že mezery v proočkovanosti stále nechávají viru otevřené dveře.“

Podle WHO nárůst vıskytu spalniček v roce 2018 následoval období s historicky nejvyšším počtem Evropanů, kteří obdrželi druhou vakcínu proti této nemoci – dosáhl devadesáti procent. Procento dětí, které obdržely první vakcinaci, také stoupl, a to na 95 %.

Lokální epidemie spalniček trápí od konce loňského roku také Prahu. Letos v lednu jimi v hlavním městě onemocnělo 35 lidí. Poslední lednovı tıden byla kvůli spalničkám uzavřena restaurace v Poslanecké sněmovně. Podobná situace nastala v Praze i v první polovině roku 2018. Do dubna onemocnělo spalničkami 88 lidí, z toho 70 v hlavním městě. Kvůli kontaktu personálu s virem muselo bıt tehdy uzavřeno lůžkové oddělení motolské nemocnice.