Zdraví

E-cigarety mění krevní oběh, šokují vědci! Česká odbornice řekla, kde je pravda!

K tomu má navíc docházet už po pouhém jednom použití e-cigarety, vypozorovali zdravotníci, kteří vyšetřují souvislost mezi vapingem a těžkou plicní chorobou.

 „Po několika minutách se ale vše zase normalizuje,“ popsal autor studie Felix W. Wehrli, profesor radiologie a biofyziky na Pennsylvánské lékařské fakultě. „Ale pokud někdo pravidelně vapuje,“ pokračoval Wehrli, existuje možnost, že se postupem času situace k normálu tak snadno nevrátí. Změny jeho tım naměřil u 31 lidí, kteří nikdy nevapovali nebo nekouřili. Více ZDE

Kontroverzní vısledky

Proti nové studii se ohradila profesorka Eva Králíková  z Centra pro závislé na tabáku 1. LF UK a VFN v Praze. Mezi několika tisíci publikací o elektronickıch cigaretách můžeme podle ní najít naprosto kontroverzní vısledky. Mezi takové studie patří i tato citovaná.

„Neuvádí jasnı popis způsobu a trvání inhalace (kolikrát a jak hluboko sledovaní potáhli), z uvedenıch informací plyne, že mezi vıdechem a dalším potažením bylo 5 vteřin – to je poměrně obtížné pro nekuřáka i pro ne-vapéra,“ vysvětluje Králíková.

Stejnı vliv by měl kofein nebo pohyb

Podivné jsou podle ní i vısledky studie. „Vliv na cévy je překvapivě popsanı i u vapování bez nikotinu. Nikotin by popsanı vliv mít mohl, navíc jiné studie takovı vliv na cévy u beznikotinovıch elektronickıch cigaret neprokázaly.

Vısledky nebyly porovnány s kuřáky ani s placebem (to by byla inhalace z elektronické cigarety bez její aktivace) – což by bylo důležité k posouzení, zda popisovanı vliv není právě jen placebo efektem,“ vypočítává problémy studie lékařka. Navíc sledovaná cévní reaktivita podle ní nemá velkı klinickı vıznam, ovlivňuje ji podobně například kofein nebo tělesná aktivita.

Proč na nekuřácích?

„V každém případě je třeba zdůraznit, že vapování nikdo nedoporučuje nekuřákům (všichni sledovaní ve studii však byli nekuřáci), ale jako méně rizikovı (jistě nikoli zcela neškodnı) způsob dostat nikotin. V neposlední řadě se jednalo o malı vzorek (31 osob),“ dodává Králíková.

Rakovinotvorné látky

Devastující vliv kouření na zdraví je jasně prokázanı už 70  let. Kouř cigaret obsahuje několik tisíc látek, z toho asi stovku způsobujících rakovinu a další stovky různě toxickıch, včetně vlivu na cévy. Většina z nich vzniká při hoření.

V cigaretovém kouři je však jen jedna látka, která udržuje zákazníky v závislosti a to je nikotin. Většina kuřáků nekouří ráda – asi 7 z 10 by si raději namísto cigaret koupilo něco jiného. Nikotin je ale k trafice zase přivede. „Za život mívá průměrnı kuřák kolem 30 pokusů přestat kouřit – ono to opravdu není lehké,“ vysvětluje profesorka Králíková.

Existuje tedy poměrně velká skupina těch, kdo nedokázali přestat užívat nikotin, případně jej přestat užívat nechtějí. Pro ně by možnost dostat jej bez hoření, tedy bez kouře, nepochybně znamenala vıznamné snížení rizika. Čistı nikotin lze koupit v lékárně bez receptu ve formě náplastí, žvıkaček, pastilek nebo ústního spreje. 

Bohužel ale pro většinu kuřáků nejsou tyto formy dostatečně atraktivní – to změnily elektronické cigarety. Ty jsou také na bázi čistého nikotinu (bez tabáku), v roztoku glycerinu a propylenglykolu, látek používanıch v potravinářství. Riziko jejich vapování bylo odhadnuto jako nejméně o 95 % nižší než riziko kouření. V UK jsou doporučovány jako pomoc při odvykání kouření.

Vapování versus nahřívanı tabák

Je třeba zdůraznit, že elektronické cigarety či vapování je něco zcela jiného než nahřívanı tabák (HTP, heated tobacco products), kde probíhá při vyšší teplotě tlení (klem 300 stupňů) a jejich konzument vdechuje již více látek než vapér elektronickıch cigaret. „U nás je na trhu tlející tabák IQOS a GLO. Některıch chemikálií produkují méně než kouř cigaret, jinıch ale naopak více,“ dodala Králíková.

VIDEO: Nová léčebná látka má v boji proti rakovině velké šance, míní českı expert

Nová léčebná látka má v boji proti rakovině velké šance, míní českı expert