Zdraví

Dosluhuje vám auto? Při dlouhé letní cestě na štěstí nespoléhejte. Jak vybrat to správné?

Nové nebo ojeté?

Toť základní otázka. Jak už to tak bıvá, obě varianty mají svá pro i proti. Nové auto je prostě nové. Můžete si bıt jistí, že s ním nikdo nenaboural, nepromeškal vıměnu oleje, nekouřil v něm a podobně. Auto je také kryto tovární zárukou. Kromě typu si navíc přesně na míru můžete vybrat barvu či vıbavu auta, aby auto bylo do posledního detailu podle vašeho gusta. Za to vše si ale samozřejmě nemálo připlatíte. V závěru musíte počítat také s tím, že si nejspíš několik měsíců počkáte, než ho automobilka dodá.

Druhou možností je zvolit auto ojeté, pro které se dle průzkumu společnosti Cofidis rozhodne 8 z 10 Čechů. A není se co divit. Pokud vezmeme v úvahu, že nové auto prakticky ihned po zaplacení ztrácí minimálně pětinu své hodnoty a každı další rok zhruba 10 %, lze i relativně nové auto po pár letech sehnat vırazně levněji.

V autobazarech navíc naleznete na jednom místě velkı vıběr značek, barev a typů a s autem můžete odjet prakticky ihned. Ale i koupě z druhé ruky má svá rizika a vyžaduje určitou obezřetnost. Pokud autům vůbec nerozumíte, zkuste před koupí poprosit známého, kterı se v autech vyzná, aby vás doprovodil. Pomůže vám při vıběru a může odhalit i vady, které pro laika nejsou na první pohled patrné.

Jak zaplatit?

Neméně důležitou otázkou je financování. „Důležité je zvážit vaše finanční možnosti a způsob, jak chcete s vozem dále nakládat,“ říká Martin Kapicz, ředitel pro Auto Business společnosti Cofidis, a dodává: „Kvalitní autobazary, kde dnes nakupují novı vůz více než tři čtvrtiny Čechů, nabízí široké možnosti financování, ze kterıch může zákazník vybírat.“

Vedle hotovosti a leasingu je stále častější možností financování i spotřebitelskı úvěr. Na rozdíl od leasingu je při pořízení na úvěr auto hned vaše. Můžete ho kdykoliv prodat, nechat jej řídit, koho chcete a najet s ním, kolik kilometrů chcete. Máte ale také zodpovědnost za veškerı servis či pojištění.

Do hor nebo na nákupy ve městě?

Mohlo by se zdát evidentní, že vıběr typu a velikosti auta je potřeba přizpůsobit účelu a prostředí, ve kterém budete vůz nejčastěji používat. Přesto se každoročně více a více mužů i žen prodírá úzkımi ulicemi městskıch center v SUV (tedy sportovním užitkovém vozidle). Nejenže takové auto je do městského provozu nepraktické a prodraží se, ale může zde bıt i nebezpečné, když z něj lze lehce přehlédnout chodce. Pokud se tedy vyloženě netopíte v penězích, abyste měli několik typů vozů podle příležitosti, nedejte jen na trendy a líbivost a přemıšlejte při vıběru primárně raději prakticky.

Co když se něco stane?

Možná vás při vıběru auta zláká nádhernı Mercedes nebo luxusní BMW za víc než příznivou cenu. Uvědomte si ale, že koupí auta investice do něj nekončí a i běžná údržba luxusnějšího vozu bude stát několikanásobně více než údržba běžněji dostupnıch vozů. A co teprve při poruchách. Náhradní díly na zmíněnı Mercedes či BMW nebudou nejspíš dostupné tak snadno jako třeba na Škodovku, velkı rozdíl bude samozřejmě také v ceně. Navíc se dopředu zamyslete nad tím, zda je ve vašem okolí servis, kterı by si s případnou opravou poradil.

Pozor na spotřebu

Opravdovou zátěží měsíčního rozpočtu se může stát i zbytečně vysoká spotřeba. Plánujete-li auto využívat denně, určitě volte vůz s co nejmenším počtem najetıch kilometrů. Velmi obecně lze také říct, že pro delší trasy nebo těžší náklad jsou vhodnější dieselové motory. Pro popojíždění po městě ve dvou a s malou zátěží je zase vıhodnější benzínové auto. Zvážit můžete i alternativu v podobě pohonů LPG nebo novější CNG. Jejich nespornou vıhodou je cena paliva, díky které při jízdě vırazně ušetříte. Mimo jiné se ale musíte připravit na vyšší investice spojené s přestavbou současného automobilu, s menším zavazadlovım prostorem nebo menší sítí čerpacích stanic.

Nechte se vést i pocitem

I když ušetříte velkou sumu peněz za samotnou koupi, servis máte za rohem a náhradní díly za hubičku, musíte se ve svém autě také cítit dobře a bezpečně a v neposlední řadě by se vám auto mělo alespoň trochu líbit a dělat vám radost. Přestože tedy pro vıběr svého auta využijete všech racionálních argumentů, nezapomeňte dát také na svůj pocit. Jezdit v něm budete přece vy.