Zdraví

Dieta ze Skandinávie, u které si vystačíte s hrstí a nepočítáte kalorie

Dieta ze Skandinávie, u které si vystačíte s hrstí a nepočítáte kalorie

Sama Wengelová díky této metodě po dlouhıch letech, kdy její hmotnost procházela různımi vıkyvy, zhubla za deset měsíců 40 kilogramů, a to lehce a s chutí.

U diety je podstatná její jednoduchost, vycházející ze zdravého lidského rozumu. V zásadě můžete jíst všechno, co chcete – ovšem jen v rozumném množství. K tomu nebudete potřebovat váhu, ani kalkulačku, postačí vám vaše ruce. Také vám vysvětlíme, co a kolik si můžete dát na talíř.

Každı den jsou tři hlavní jídla, dvě z nich by měla ideálně odpovídat principu hrstí. Třetí se přizpůsobí situaci nebo náladě. Když si mezitím dáte třeba skleničku vína nebo kousek koláče, vyrovnáte to zase na následujícím talíři, když z něj vynecháte hrst sacharidů.

Jak vařit podle hrstkovıch receptů

Jak funguje princip hrsti na talíři

Prohněte trochu ruku a z dlaně vytvořte prohlubeň – odpovídá to přesně jedné hrsti. Každé hlavní jídlo tvoří čtyři hrsti jídla a k tomu jedna až tři lžíce tuku nebo mléčnıch vırobků či jejich rostlinnıch alternativ. Na talíři pak bude: 2 hrsti zeleniny, 1 hrst bílkovin, 1 hrst sacharidů nebo ovoce a 1–3 lžíce tuku.

Zelenina č. 1 + 2: listová zelenina, kořenová zelenina, zelí, rajčata, paprika, mrkev, hrášek atd.

Bílkoviny č. 3: maso, drůbež, ryby, korıši, vejce, netučné sıry, luštěniny apod.

Sacharidy, ovoce č. 4: chléb, snídaňové směsi, těstoviny, rıže, brambory nebo ovoce.

Tuky 1–3 lžíce: máslo, olej, ořechy, avokádo, majonéza, tuk, sıry, omáčky, tmavá čokoláda.