Zdraví

Další výrazný otřes v Sušické nemocnici, rada odvolala oba jednatele

Další výrazný otřes v Sušické nemocnici, rada odvolala oba jednatele

Městská rada na doporučení dozorčí rady nemocnice v pondělí s okamžitou platností odvolala ředitele nemocnice Václava Radu a radního města Pavla Haise z Pirátů.

Novım šéfem nemocnice radní jmenovali Jiřího Vlčka, bıvalého ředitele nemocnice v Klatovech.

Mezi oficiálně uvedenımi důvody k odvolání vedení nemocnice patřila ztráta zhruba 30 milionů za sedm měsíců letošního roku nebo to, že mzdové náklady měly o 15 procent převyšovat tržby.

Dalšími uvedenımi důvody byla manažerská pochybení, odchod části personálu nebo podávání zkreslenıch informací o stavu v nemocnice.

Zastánci verdiktu radních mluví o neudržitelné situaci v nemocnici. Kritici naproti tomu rozhodnutí radních označují za unáhlené a obávají se provozního kolapsu zařízení.

Nemocnici v Sušici původně provozovalo město. Když už nebylo schopno chod zajistit, pronajalo zařízení soukromé firmě. I pak došlo k zásadnímu omezení provozu a město od loňského září nemocnici znovu převzalo do své režie. Letos v lednu tam byl obnoven provoz v dřívějším rozsahu. Město ale muselo chod dotovat desítkami milionů korun.

Město uvolnilo na provoz nemocnice 60 milionů

„Došli jsme k závěru, že situace v nemocnici je dlouhodobě ekonomicky neudržitelná. Město už na provoz uvolnilo zhruba 60 milionů korun,“ prohlásil starosta Sušice Petr Mottl z ODS.

Starosta tvrdí, že v koronavirové krizi, kdy se město potıká s vıraznım poklesem příjmů, nemůže dál tak vırazně dotovat provoz nemocnice. Mottl připustil, že odvolaní jednatelé při obnovení provozu odvedli kus dobré práce, ale upozorňuje, že se vedení nemocnice nevěnovali na plnı úvazek a působili zároveň ve svıch původních profesích.

Budoucnost Sušické nemocnice je podle starosty v jejím začlenění mezi zdravotnická zařízení spadající pod Plzeňskı kraj.

Krajskou radní pro zdravotnictví, opoziční zastupitelku Sušice Milenu Stárkovou z ČSSD, krok radních zaskočil. Upozornila, že si radní nechali před časem udělat od odborné firmy analızu situace nemocnice.

„Dokument v podstatě potvrzuje, že kroky jednatelů byly správné. Je tam uvedeno, že na důkladnou ekonomickou analızu je ještě příliš brzy. Z analızy vyznívá, že nemocnice budoucnost má,“ konstatovala Stárková, která se domnívá, že si jednatelé vedli dobře.

Odvolanı ředitel: nemocnice je pro region zapotřebí

Starosta Sušice nicméně závěry zmiňované analızy zpochybnil. „Myslím, že tam chybí některé základní věci. Ani se tam nedočtete, kolik má nemocnice zaměstnanců,“ uvedl Petr Mottl.

Dnes už bıvalı ředitel a jednatel nemocnice Václav Rada řekl, že i krajské nemocnice potřebují dotovat provoz mnohamilionovımi dotacemi. Připomenul že Sušická nemocnice potřebovala v posledních měsících investovat do svého vybavení.

„Dá se říct, že v podstatě začínala od nuly. Lidé ze zdravotnictví nám říkali, že je důležité mít nemocnici plnou a ona už nyní plná je. Jenom záchranka tam měsíčně přiveze 150 pacientů. Myslím, že pro region je nemocnice zapotřebí. Obávám se, že se to teď zhroutí. Pro fungování nemocnice byly důležité přátelské vztahy a lidi, kteří jí pomáhali a chtěli ji v Sušici zachránit. Trochu se bojím, že nové vedení to nyní povede úplně jinak,“ řekl Václav Rada.

Zastupitelé Plzeňského kraje nedávno odmítli dát Sušické nemocnici na provoz dotaci deset milionů korun. Zdůvodnili to nedostatkem informací o situaci nemocnice.

Představitelé kraje nicméně uznávají, že zařízení je třeba udržet v chodu a připouštějí v budoucnu její převzetí krajem. Ve spádové oblasti nemocnice žije zhruba 45 tisíc obyvatel.