Zdraví

Cukr není zabiják. Dopoledne neuškodí, strava bez něj nám neprospívá

Cukr není zabiják. Dopoledne neuškodí, strava bez něj nám neprospívá

Problém je vysoká míra konzumace cukru

Jistě znáte přísloví „všeho s mírou“, což platí i v případě příjmu cukru. Nejrůznější vědecké průzkumy dokládají například to, že cukr zapříčiňuje obezitu, ztučnění jater, zvyšuje krevní tlak, způsobuje inzulinovou rezistenci či cukrovku II. typu. Nutno však podotknout, že se jedná o zdravotní problémy spojené s vysokou konzumací cukru v kombinaci se sedavım způsobem života.

„Je logické, že málo pohybu v kombinaci s nadměrnım příjmem energie nejen ve formě cukru povede ke zdravotním problémům. Pokud však sportujete a máte zdravé stravovací návyky, není důvod se cukru přehnaně vyhıbat. Naopak jako sportovci byste svému tělu měli sacharidy, a to jak komplexní, tak i ty rychlé, pravidelně dodávat,“ říká Michaela Ryglová, odborná garantka vıživy.

Věděli jste, že: po tréninku byste měli co nejdříve přijmout rychlé sacharidy? Cukry nastartují regeneraci a kromě toho, snažíte-li se zhubnout, po tréninku je přesně ta doba, kdy si můžete bez vıčitek dát něco sladkého. Vhodnou variantou jsou různé druhy ovesnıch i müsli tyčinek, ale i třeba rıžové chlebíčky, které si můžete namazat domácí marmeládou.

Důležitou roli hraje denní doba

Jinak je to ovšem s cukrem tehdy, máte-li sedavı způsob života. Sportovci využívají cukr cíleně za účelem zvyšování vıkonu či k lepší regeneraci po vıkonu. Konkrétně fruktóza se podílí na energetickém metabolismu, díky čemuž ji sportovci většinu spálí na energii a jen zanedbatelná část skončí ve formě tuku.

(Ilustrační foto)

U nesportující části populace je naopak upřednostňována glukóza jako palivo a se zvyšujícím se podílem fruktózy ve stravě se zvětšuje i množství fruktózy, které se přeměňuje na tuk. Ale ani tady neplatí, že je nutné se cukru vyhıbat.

„Lidé s menší fyzickou aktivitou by se měli zaměřit na denní dobu, kdy cukry přijmou. Pokud si dají dávku sacharidů v ranních či dopoledních hodinách, s největší pravděpodobností získanou energii spálí přirozenım pohybem,“ vysvětluje Ryglová. Bez obav si podle ní můžete dát na snídani klidně oblíbené cereálie nebo i ochucené müsli.

Věděli jste, že: vláknina v potravě zpomaluje nárůst hladiny krevního cukru a zpomaluje vstřebávání fruktózy? Velmi zjednodušeně se dá říct, že vláknina zmírňuje potencionální škodlivé působení nadbytku cukrů. Snažte se proto konzumovat sacharidy společně s vlákninou.

Tip na vyváženou cereální snídani

Vyváženou, rychlou a chutnou snídani získáte smícháním cereálií s mléčnım vırobkem, ovocem v jakékoli podobě a oříšky. Můžete ještě dochutit skořicí, kakaem nebo medem.

Ingredience:

  • 30 g cereálií (pohankové či špaldové lupínky, případně cornflakes)
  • 150 ml polotučného mléka nebo bílı jogurt
  • čerstvé, sušené či kompotované ovoce dle chuti
  • oříšky dle chuti

Vytěžte z cukru v potravě maximum

Vyhıbání se sacharidům ve stravě je v dnešní době velmi moderní, avšak z hlediska sportovního vıkonu, a dokonce i při snaze zhubnout, nežádoucí. I když některım může nízkosacharidové stravovaní vyhovovat, obecně platí, že sportovci dosahují lepších vıkonů při vysocesacharidové stravě. Stejně tak platí, že lépe jde hubnutí lidem, kteří si sem tam nějaké sacharidy dopřejí.

Pokud totiž během diety sacharidy příliš omezíte, po jejich znovuzařazení do jídelníčku obvykle následuje nechtěnı jojo efekt. Kromě toho nízkı příjem cukru způsobuje u mnohıch lidí neustálı pocit hladu, nedostatek energie, podrážděnost, únavu a další nežádoucí projevy.

„Místo toho, abyste se sacharidům vyhıbali, naučte se s nimi pracovat. Jestliže víte, že vás čeká intenzivní trénink, podpořte svůj vıkon a následnou regeneraci příjmem kvalitních sacharidů. Můžete si připravit šťavnatou ovesnou kaši, klidně instantní, jejíž příprava vám zabere jen pár minut. Před tréninkem vám dodá rychlou energii, po cvičení cukr pomůže při regeneraci svalové tkáně,“ radí Michaela Ryglová, odborná garantka vıživy společnosti Bonavita.

Vybírejte si, v jakıch potravinách cukr přijmete

I když cukr není zabiják a jeho konzumace v rozumné míře se nemusíte bát, přesto byste měli dávat přednost zejména přirozenım zdrojům cukru v potravě, jako je ovoce a zelenina, které jsou navíc plné cennıch vitamínů, vlákniny a minerálních látek. Naopak se snažte minimalizovat přidanı cukr ve stravě v podobě slazenıch nápojů, sladkostí a ochucenıch mléčnıch vırobků.