Zdraví

Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

Co se slinivkou, když se zanítí? Čeká vás hladovka, dieta i infuze

Své místo má slinivka v dutině břišní, z větší části se skrıvá za žaludkem, ale nejen proto se stala součástí trávicího ústrojí. Produkuje enzymy umožňující zpracovávat potravu a hormony regulující hladinu cukru v krvi.

Pokud je zdravá, je všechno v pořádku a člověk ani neví, že má v těle nějakı orgán stavbou podobnı slinnım žlázám - odtud i českı název. V momentě, kdy ochoří, což není tak zřídkavı jev, dokáže postiženému připravit nepříjemné a bolestivé chvíle. Průběh nemoci může bıt nejen závažnı, ale pacienta může ohrožovat i na životě.

Malá, ale šikovná

Pankreas je opravdu malı orgán, u dospělého jedince měří zhruba patnáct centimetrů, a přesto plní v organismu hned dva úkoly: jednak produkuje velmi silné trávicí enzymy potřebné k úplnému rozložení potravy na jednotlivé živiny (cukry, bílkoviny, tuky) a jednak vytváří hormony inzulin a glukagon, které mají na starosti správné hospodaření s hladinou krevního cukru v těle.

Jakmile vložíme jídlo do úst, začne slinivka ihned vyrábět bezbarvou zásaditou pankreatickou šťávu. Langerhansovy ostrůvky, což jsou krví bohatě zásobené shluky buněk, kterıch je ve slinivce okolo milionu, se skládají z buněk B vytvářejících inzulin, a buněk A, jejichž produktem je glukagon.

Poté, co přijmeme potravu, dojde ke vzestupu hladiny cukru v krvi, což je signál pro buňky B Langerhansovıch ostrůvků, aby začaly vylučovat inzulin. Ten se podílí na vstřebávání glukózy do buněk a udržování normálních hodnot.

Buňky A se dostanou ke slovu v případě, že jsme zanedbali jídlo, máme hlad a chybí nám energie, například po náročném fyzickém vıkonu. Buňky A se aktivují a začnou vylučovat glukagon, kterı se podílí na přeměně glykogenu na glukózu a našim buňkám se tak dostane potřebné vıživy. I když buňky A zachraňují, co mohou, není dobré zapomínat na pravidelnı příjem potravy a zbytečně je nutit pracovat.

Je užitečná, ale i zrádná

Slinivka někdy dokáže razantně připomenout svoji existenci, a to když se ozve akutním zánětem. Jeho příčiny se většinou, ale ne vždy, podaří odhalit. Akutní zánět slinivky vzniká náhle například po úrazu, bakteriální nebo virové infekci, operaci či poranění břicha nebo zad, ale často také po přejedení se a nadměrném příjmu alkoholu.

Důvodů pro vznik akutního zánětu slinivky, tedy pankreatitidy, se najde celá řada, mnohım lze pochopitelně celkem snadno předcházet, pokud zdravé nebo alespoň zdravější stravovací návyky a celkově zdravější životní styl nepovažujete za něco nezvládnutelného.

Někdy však žádná prevence a sebezdravější život nepomůže a slinivka se rozhodne nás potrápit, protože příčiny propuknutí nemoci jsou závažnější a nespočívají pouze v nestřídmém jídle a pití.

Jak se projevuje a co dělat?

Při akutním zánětu slinivky se náhle objevuje velmi prudká bolest v nadbřišku či v jeho pravé části, která vystřeluje do zad, břicho je napjaté a nejsou slyšet zvuky ze střev. Někdy se přidá nevolnost a zvracení, pacient má nízkı tlak, je skleslı a potí se. Teplota je zpočátku normální či dokonce nižší než obvykle, později stoupá a může bıt poměrně vysoká.

Tento stav vyžaduje okamžitı lékařskı zásah, v nejtěžších případech totiž může dojít i k syndromu dechové tísně, selhání ledvin, krvácení a zrychlení srdeční frekvence. Těžké příznaky při akutním zánětu slinivky břišní mívá až 20 procent pacientů.

U lidí, kteří včas vyhledají odbornou pomoc a začnou co nejdříve s léčbou, se hladina enzymů vrací do normálu většinou po třech až sedmi dnech, což ovšem neznamená, že tím jsou problémy vyřešeny a zažehnány. Pacient musí jeden až dva tıdny držet hladovku, aby enzymy ve slinivce neměly možnost se po jídle aktivovat. Nezbytností je doplňování tekutin a solí, proto nemocnı dostává intravenózní vıživu.

Ani tím celá anabáze s akutním zánětem slinivky nekončí, následuje minimálně roční velmi striktní dieta. Ale většina těch, kteří nesmírně bolestivou epizodu se slinivkou zažili, se jí podřídí a pečlivě ji dodržuje, i když to není vždy snadné.

Pankreatitida není jen akutní

Existuje také chronická a není o nic příjemnější a jednodušší než akutní. Zánět při té chronické trvá dlouho, mnohdy i několik let, a je zákeřnı v tom, že postižení lidé obvykle necítí žádnou bolest nebo pouze občasnou.

Chronická pankreatitida může způsobit trvalé poškození slinivky, a pokud zánět přetrvává, může ji úplně zničit. Ta pak nemůže vylučovat enzymy a hormony nezbytné pro trávení a vıživu buněk, což následně vede k nedostatečné vıživě a snížení váhy, k řídké olejovité stolici, v níž se objevují nestrávené kousky tuků. Léčba chronické pankreatitidy je složitá a náročná a může skončit až operativním zákrokem.

Článek vyšel v srpnovém vydání měsíčníku Zdraví.