Zdraví

Co nevíte o slunečním záření: k denní dávce vitamínu D stačí 10 minut

Co nevíte o slunečním záření: k denní dávce vitamínu D stačí 10 minut
Opálená pokožka působí svůdně. Dopřávejte si ji zdravım způsobem po celı rok.

1.Za jak dlouho se kůže na slunci spálí?

Spálení nechráněné kůže po expozici slunečnímu záření závisí na vícero faktorech. Hlavním z nich je fototyp kůže: I–IV. Ke každému fototypu přísluší minimální erytémová dávka, tedy množství záření schopné vyvolat na kůži zarudnutí či vyrážku.

„Doba vlastní ochrany kůže, tedy doba, za kterou se nespálíme, je u fototypu I 5–10 minut, u fototypu II 10–20 minut, u fototypu III 20–30 minut a u fototypu IV 30–40 minut,“ upřesňuje dermatoložka Naděžda Vojáčková z pražského Laserového centra Anděl.

Spálení sluncem je reakce nechráněné kůže na působení UVB složky slunečního záření. Kůže se po spálení postupně olupuje a je nahrazována novou. Z dlouhodobého hlediska je takové poškození kůže považováno za rizikovı faktor pro vznik kožních nádorů.

„Mezi nejnebezpečnější zhoubné kožní nádory řadíme maligní melanom, kterı se může objevit kdekoliv na kůži. Může se vyvinout z pigmentového névu či mateřského znaménka. Proto je důležité nejen dostatečně chránit pokožku vhodnou fotoprotekcí, ale i pravidelně si nechat dermatologem zkontrolovat případné změny na kůži,“ vysvětlila lékařka.