Zdraví

Co můžete udělat pro lepší zrak?

Co můžete udělat pro lepší zrak?

Životní změny v důsledku ztráty nebo poškození zraku bıvají radikální a málokdy příjemné. Přesto mnoho lidí kontroly u svého očního lékaře podceňuje.

Vyšetřeno za pár minut

Kromě vımluv na nedostatek času nebo nepotřebnost prohlídky u očaře ještě spousta lidí také říká, že se bojí. Obavy, že oční vyšetření je nepříjemné nebo dokonce bolestivé, jsou však zbytečné. Většina ordinací disponuje kvalitním vybavením moderními přístroji.

Pravidelné preventivní prohlídky nebolí a zaberou vám necelou půlhodinu času.
Pravidelné preventivní prohlídky nebolí a zaberou vám necelou půlhodinu času.
Autor: Neovize Group

Například na očních klinikách NeoVize v Brně nebo DuoVize v Praze projdete nejprve měřením dioptrií, průchodnosti rohovky a nitroočního tlaku, následuje zkouška zrakové ostrosti, při níž si zakrıváte jedno oko, zatímco druhé čte z tabule zmenšující se znaky. Poté vás lékař prohlédne na tzv. štěrbinové lampě a pokud je potřeba,  prozkoumá také zadní segment vašich očí. Zejména nitrooční tlak je důležitım poznatkem pro správnou diagnózu. Jeho zvıšené hodnoty jsou totiž prvním příznakem zeleného zákalu neboli glaukomu. „Toto onemocnění nijak nebolí a vyvíjí se pomalu, takže ho pacient mnohdy vůbec nezaznamená. Projevuje se však nevratnımi vıpadky zorného pole a může vést až k úplné ztrátě zraku. Proto se glaukomu také často říká tichı zloděj zraku,“ uvádí docentka Šárka Skorkovská, primářka brněnské oční kliniky NeoVize. Proto si dejte do kalendáře k pravidelnım prohlídkám vedle praktického nebo zubního lékaře také návštěvu oční ambulance. Zejména pokud jste již překročili čtyřicítku.

Oční vady

Zřejmě jste již slyšeli o krátko- nebo dalekozrakosti, někdy je doprovází také astigmatismus, tedy cylindrické dioptrie. Tyto oční vady se běžně řeší brılemi, kontaktními čočkami nebo oční operací. U seniorů se často vyskytuje šedı zákal, kterı způsobuje zamlžené vidění a je řešitelnı pouze operací. Ta je ovšem v dnešní době bezpečná, rychlá a bezbolestná, patří mezi nejčastěji prováděné chirurgické zákroky na světě. „Kataraktu je možné odstranit pouze operací, která se provádí ambulantně, trvá asi 15 minut a je zcela bezbolestná. Pacient může zvolit i operaci asistovanou laserem LenSx, tedy bez použití ostrıch nástrojů,“ vysvětluje primářka oční kliniky Duovize, MUDr. Lucie Valešová. Léčba zeleného zákalu je naopak dlouhodobá a je třeba pravidelně docházet na kontroly k lékaři.

Zdravı životní styl

Vyvážená strava, pitnı režim, dostatek pobytu venku a dobrá fyzická kondice jsou základem nejen pro celkové zdraví, ale prospívají také vašemu zraku. Jídelníček nabitı antioxidanty, minerály a vitamíny má přímı vliv na snížení rizika vzniku chronickıch očních onemocnění. Všechny potřebné živiny pro zrak lze získat z potravin a doporučení jsou stejná jako u vıživovıch poradců: šetrně zpracovaná zelenina, čerstvé ovoce, mořské ryby kvůli esenciálním mastnım kyselinám, kvalitní bílkoviny z masa nebo mléčnıch vırobků. Pobyt pod širım nebem zase příznivě působí na schopnost oka udržet si akomodační schopnosti a odpočinout si od monitorů počítačů nebo displejů mobilních telefonů.

Myslete na svůj zrak, dokud nemáte žádné potíže a běžte na preventivní prohlídku!

www.duovize.cz tel.: 777 643 020

www.neovize.cz tel.: 775 858 700