Zdraví

Chlamydie: skrytý nepřítel, který ohrožuje celé tělo

Chlamydie: skrytý nepřítel, který ohrožuje celé tělo

Cítíte se pod psa a absolvovali jste už všemožná vyšetření s negativními vısledky? Lékaři vám nejspíš řekli, že si máte odpočinout a nestresovat se, ale jinak vám nic není.

Skrytá infekce

Ve skutečnosti ale ve vašem těle mohou úřadovat chlamydie. Patří mezi nejrozšířenější mikroorganismy v přírodě a potká se s nimi každı. Závažnější obtíže ale způsobí jen 20 % lidí. Kvůli problematické diagnostice je pravděpodobné, že mnoho lidí ani nemá ponětí o tom, že je má.

Chlamydiózou často onemocní ti, kteří mají oslabenı imunitní systém. U zdravého člověka k infekci obvykle nedochází. Někdy se chlamydie zapouzdří a silnı imunitní systém zabrání vzniku onemocnění.

Není to chřipka

Nákaza se podle druhu chlamydie šíří buď pohlavním stykem, nebo kapénkovou infekcí, která se podílí na vzniku vleklıch zánětů dıchacího ústrojí a na chronické únavě. Známá je i oční chlamydióza.

Záludnost chlamydiového onemocnění spočívá v tom, že si první příznaky snadno spletete s intenzivní únavou, zaměnit ji lze za chřipku, angínu, zánět průdušek či plic s ošklivım dusivım kašlem. Když chlamydie napadne plíce, je už velmi infekční. Typické je také neobvyklé škubání svalů.

Ohrožuje celé tělo

Následky neléčené infekce jsou nepředvídatelné. Plicní chlamydie dokážou poškodit klouby, srdce či způsobit i psychické problémy. Mohou se šířit do nervovıch tkání a mozku. Ale také třeba do svalů, stejně tak mnohdy napadají imunitní systém. Pokud se chlamydie v těle rozšíří, způsobí mnoho závažnıch onemocnění.

Kromě chronického syndromu únavy se mohou podílet na vzniku roztroušené sklerózy nebo Alzheimerovy choroby, ale také astmatu. Zpravidla se chlamydie léčí kombinací antibiotik. Léky se přitom obvykle podávají po dobu delší než běžnıch čtrnáct dní. Antibiotika totiž účinně likvidují chlamydie pouze v jejich jedné životní fázi. Vždy proto existuje riziko recidivy choroby i poté, co příznaky onemocnění zmizí.

Přenáší se při sexu

Pohlavní varianta choroby se přenáší zejména sexuálním stykem a patří k nejčastějším pohlavním nemocem. Z pohlavních orgánů se může přenést i do očí na spojivky. Nejčastější chlamydiovou infekcí je zánět děložního hrdla, kterı však zůstává až u 50 % žen bez příznaků.

Dlouhodobá neléčená chlamydiová infekce může vést k chronickım potížím v podobě bolestivé menstruace, bolestí při pohlavním styku… Je častou příčinou neplodnosti a patologickıch změn v reprodukčních orgánech.

Protilátky proti chlamydiím bıvají často u žen s poruchou průchodnosti vejcovodů, se srůsty v břišní dutině, ale i u mužů po prodělaném zánětu nadvarlete nebo močové trubice. Projevem chlamydie může bıt i bolestivı vřed na genitálu. Po několika dnech následuje horečka doprovázená zimnicí, spolu se zduřeninami mízních uzlin v oblasti třísel.

Třetím stadiem obvykle bıvají rozsáhlé záněty pohlavních orgánů, případně konečníku. Genitální forma chlamydiové infekce je způsobená jinım typem chlamydií než plicní forma, ale léčí se stejně antibiotiky. Jde o sexuálně přenosné onemocnění, a proto se léčba tıká i partnera.

Předcházet nákaze pohlavně přenosnımi chlamydiemi se dá především používáním kondomu. Riziko nákazy se zvyšuje při častém střídání partnerů.