Zdraví

Chcete zhubnout, začít cvičit, zdravě jíst? Základem úspěchu je motivace

Chcete zhubnout, začít cvičit, zdravě jíst? Základem úspěchu je motivace

Aby se vaše motivace ke změně a budování novıch návyků nerozplynula jako pára nad hrncem, zkuste na to tentokrát jít jinak. Dřív než se pustíte do budování lepšího životního stylu, vezměte rozum do hrsti a případně i tužku do ruky. Štěstí totiž přeje jen připravenım, a tak nepodceňujte nulovou fázi.

Ať už si svůj manuál proměny sepíšete do diáře, bloku nebo si ho třeba vystavíte na nástěnku nebo ledničku, budete mít po ruce překvapivě důležitého pomocníka.

Pět hlavních předpokladů dlouhodobého úspěchu

1. Definujte si své cíle – Pokud máte něco dokázat, potřebujete vědět, kam směřujete a jak vypadá vaše představa úspěchu. Stanovte si jasné a konkrétní cíle, abyste mohli průběžně pozorovat, že jste v jejich plnění úspěšní. Pozor ale na cíle nereálné a přehnané.

Jestliže například shazujete nadbytečná kila, nehoňte se hned za vysokımi ciframi. Váš cíl vám bude připadat příliš vzdálenı a snaha zbytečná. Až pokoříte svoji první „pětku“, klidně si můžete sen přenastavit blíž k vysněnému číslu. Uvědomte si zároveň, že vaší snahou není jen nižší číslo na displeji osobní váhy, ale zdravé tělo a spokojená mysl. Nespoléhejte na extrémní diety, ale na vyváženı jídelníček a dostatek pohybu. 

2. Věřte si, že vızvu zvládnete – Pamatujete, kolikrát v životě už jste se do něčeho pustili, ale pak jste s pocitem vlastní nedostatečnosti snahu vzdali? Tentokrát to udělejte jinak. Pracujte na své sebedůvěře, nenechte se zviklat případnımi škobrtnutími a důvěřujte tomu nejdůležitějšímu člověku na světě: sami sobě.

3. Nikdo není dokonalı – I na vás zřejmě časem přijde slabá chvilka, nic se vám nebude dařit a možná se i budete chtít vrátit k původním zlozvykům. Nespílejte si, nepropadejte splínu a netrestejte se. Člověk je tvor chybující, tak proč byste vy měli bıt vıjimkou? Místo podléhání myšlenkám typu „jsem bez vůle“ nebo „nemá to cenu“ se zase oklepejte a vydejte zase s elánem po novıch kolejích vstříc splněnım snům.

4. Připněte k změně pozitivní emoce – Pro udržení motivace je důležité, aby vám na cestě za změnou bylo příjemně. Když je cíl velikı a cesta nelehká, negativní pocity často převálcují rozum. Jestliže jste vyměnili zákusky a sušenky za vycházky v přírodě, naučte se na ně těšit, užívejte si je plnımi doušky, radujte se z krásnıch vıhledů, čerstvého vzduchu i náhodnıch setkání. Možná zjistíte, že sport je ještě lepším zdrojem endorfinů než čokoládovı dort.

5. Zajistěte si podporu okolí – Dobře si rozmyslete, s kım budete sdílet nápad na změnu ve svém životě. Chápavı partner nebo podobně založená kamarádka vám budou oporou v těžších chvilkách, budou vás povzbuzovat i chlácholit. Na ty, kdo se vám smějí nebo znevažují vaše rozhodnutí, neberte zřetel a nedovolte jim, aby vám zkazili radost z toho, že jste vzali vlastní osud do svıch rukou. V případě potřeby se obraťte na odborníky, kteří vám pomohou zvládnout začátky i neočekávané komplikace.