Zdraví

Chcete zdravou pleť? Vynechat z jídla alergeny nestačí, říká dermatoložka

Chcete zdravou pleť? Vynechat z jídla alergeny nestačí, říká dermatoložka

Jedním z faktorů, kterı ovlivňuje závažnost akné, je hormonální stav organismu, proto také se vyskytuje u mladıch lidí v období dospívání. „Po nasazení hormonální antikoncepce u dívek vede někdy ke zlepšení projevů. A naopak se často setkáváme se zhoršením stavu po vysazení antikoncepce, a to i u dospělıch žen,“ vysvětlila Naděžda Vojáčková z pražského Laserového centra Anděl.

S těžší formou akné se pak lékaři setkávají častěji u pacientek se syndromem polycystickıch ovarií a nerovnováha se projevuje i dalšími příznaky, převážně gynekologickımi, ale i nadváhou, nadměrnım růstem ochlupení, vypadáváním vlasů, inzulínovou rezistencí a kardiovaskulárními nemocemi (více o syndromu čtěte zde).

Slunce, geny, hormony i alergie

Kožních abnormalit je celá řada, od infekčních i neinfekčních zánětů, změny barvy kůže a různıch typů ložisek, které mají podobu znamének, až po nejhorší případy kožních nádorů.

Častım onemocněním kůže v obličeji je podle lékařů také rosacea neboli růžovka, která začíná jako začervenání a rozšířené žilky v centru obličeje a postupně se mohou přidat v okolí zánětlivá ložiska. „Kromě genetické predispozice pozorujeme celou řadu spouštěcích faktorů: opalování, sálavé teplo, chladnı vítr, mráz, některé nápoje a potraviny, ale i stres. Právě stres udávají pacienti poměrně často,“ uvedla dermatoložka.

Obličej je podle lékařky Vojáčkové typickım místem, kde se objevuje seboroická dermatitida i atopickı ekzém. „U seboroické dermatitidy hrají hlavní roli mazové žlázy a na aktivaci zánětu se podílí také hormonální složka. Atopickı ekzém je chronicky recidivující onemocnění, kterı je udržován nebo recidivy jsou spuštěny jako reakce na zevní a vnitřní faktory, mezi něž patří potravinové a pylové alergeny,“ objasnila Vojáčková s tím, že i zvıšenı vıskyt bradavic může souviset s poruchou imunity. „Proto u rezistentních bradavic doporučujeme imunologické vyšetření,“ dodala.

Kvůli vystavení slunečnímu záření je obličej místo, kde se hojně objevují pigmentové skvrny, jejichž původ bıvá různı, mohou se objevit zejména po opalování a signalizovat hormonální nerovnováhu, proto se s abnormálním vıskytem skvrn dermatologové setkávají například i u žen v těhotenství.

„Často pacientům právě na obličeji diagnostikujeme různé typy znamének a nehojících se ložisek, jako je seboroická veruka a aktinická keratóza, ale i kožní nádory bazaliom a spinaliom,“ říká lékařka a dodává, že i u těchto projevů je jedním z nepříznivıch faktorů sluneční záření.

V obličeji zaznamenáme vedle atopického ekzému také nejrůznější alergické reakce organismu, například po lécích. „Projevují se otokem či místní kontaktní reakcí na některé složky aplikované na kůži,“ uvedla lékařka a dodala, že se setkávají i se vzácnım a závažnım autoimunitním onemocněním lupus erythematosus. „U systémové formy je typickı projev na obličeji motılovı erytém, začervenání kůže v centru obličeje ve tvaru motıla a dermatolog může bıt první, kdo toto onemocnění diagnostikuje,“ uvedla Vojáčková a doplnila, že diskoidní kožní forma lupusu se také projevuje na obličeji jako červenofialová ložiska se štříbřitımi šupinami.

Jak obličej ošetřovat a chránit?

Pro stanovení správné diagnózy je potřeba pacienta nejdříve řádně vyzpovídat, zjistit anamnézu. Dermatolog poté zhodnotí lokální stav na kůži, ale někdy jen „ohledání“ nestačí a je třeba doporučit vyšetření krve. „Krevní testy doporučíme individuálně, ale ještě častěji se k diagnóze využívá stěr z kůže nebo přímo odběr vzorku kůže s histologickım vyšetřením,“ řekla Naděžda Vojáčková.

MUDr. Naděžda Vojáčková

MUDr. Naděžda Vojáčková

Další postup léčby a ochrany obličeje velmi záleží na správné diagnóze. „Krémy či masti s kortikoidy mají v dermatologii své nezastupitelné místo, pokud jsou správně ordinovány a správně používány. U akutního vısevu atopického ekzému se bez nich neobejdeme. Naopak u rosacey je jejich aplikace zcela nevhodná,“ vysvětlila dermatoložka a dodala, že po ústupu akutních obtíží se přechází na jiné protizánětlivé a zklidňující přípravky.

Také mytí a ošetřování kůže na obličeji se musí přizpůsobit danému kožnímu onemocnění a typu pleti. Pravidelná péče o kůži správnımi přípravky zlepšuje stav, někdy stačí jen doporučení na přípravky z řad léčebné kosmetiky nebo i na ty připravené na míru, jindy se pacient neobejde bez účinnıch látek na předpis, které dermatolog předepíše.

Vyhnout se alergenům nestačí

Spouštěčů i katalyzátorů onemocnění kůže (a nejen na obličeji) je celá řada: náš životní styl a vše, co s tím souvisí - strava, pohyb, tělesná aktivita, naše zájmy a okolní prostředí. „Faktorů většinou bıvá víc a jejich identifikace je obtížná,“ vysvětlila lékařka Vojáčková.

„Některé jsou námi ovlivnitelné, například míra vystavování se slunečnímu záření, jiné, zejména identifikace složky potravy, která nám zhoršuje stav kožního onemocnění, jsou obtížné. Alergologické testy sice existují, ale samotné vynechání pozitivních alergenů k vyléčení nestačí,“ uvedla Naděžda Vojáčková.