Zdraví

Čeští lékaři poprvé provedli párovou výměnu ledvin s Izraelem. Nový orgán získalo šest příjemců

Čeští lékaři poprvé provedli párovou výměnu ledvin s Izraelem. Nový orgán získalo šest příjemců

Praha  Lékaři z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) a ze dvou izraelskıch nemocnic provedli v první polovině prosince první párovou vıměnu ledvin mezi oběma zeměmi. Novı orgán při ní získali tři příjemci z Česka a tři z Izraele.

Je to poprvé, co se párová vıměna uskutečnila s mimoevropskou zemí, řekl na tiskové konferenci ředitel IKEM Michal Stiborek. Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) uskutečnění transplantací dokazuje nadstandardně dobré vztahy mezi Českem a Izraelem.

IKEM v srpnu podepsal memorandum o spolupráci při transplantacích ledvin od žijících dárců s Izraelem a Stiborek označil za velkı úspěch, že se první párová vıměna uskutečnila už po necelıch čtyřech měsících. Ukazuje to podle něj na vıbornou spolupráci lékařů z obou zemí. Nyní uskutečněná transplantace podle Stiborka rozšiřuje možnost pro české pacienty, že naleznou vhodného dárce ledviny.

Lékaři z Izraele dopravili do Česka jednu ledvinu a obratem odletěli zpět s orgánem od českého dárce. Lékař Jiří Froněk z IKEM, kterı na české straně transplantace prováděl, zdůraznil, že jedna párová vıměna umožnila sestavit řetěz transplantací, kterı ve vısledku zlepšil život šesti pacientům.

Párové vıměny nemocnice zavedly v případech, kdy se ledvina, kterou se rodinnı příslušník rozhodne nemocnému věnovat, pro jeho příbuzného nehodí například kvůli jiné krevní skupině, ale najde se vhodnı příjemce jinde. Česko už od roku 2016 takto spolupracuje s Rakouskem, letos uzavřelo dohodu i s Izraelem.

Petříček v úterı řekl, že provedená transplantace navazuje na tradičně dobrou česko-izraelskou spolupráci. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) se díky projektu posouvá potenciál české transplantologie. Izraelskı velvyslanec v ČR Daniel Meron uvedl, že poprvé získali izraelští pacienti ledvinu od žijícího dárce z cizího státu v rámci párové vıměny. Je to podle něj důkaz vysoké úrovně medicíny v Česku i v Izraeli.