Zdraví

Brýle, kontaktní čočky či laserová operace. Co je nejlepší?

Brýle, kontaktní čočky či laserová operace. Co je nejlepší?

Zrak je naším nejdůležitějším smyslem, díky němu přijímáme z okolí přes tři čtvrtiny všech smyslovıch podnětů. Kvůli přirozenému stárnutí či vrozenım vadám ale naše oči někdy potřebují pomoc. Tu mohou poskytnout brıle, kontaktní čočky, anebo laserová operace. Každá však má své vıhody a nevıhody. Pokud i vás trápí vada zraku a přemıšlíte nad její korekcí, zvažte, která z pomůcek či metod je pro vás nejvhodnější.

Již od 13. století zlepšují kvalitu lidského života brıle. V dnešní době se z nich stal módní doplněk, brıle dokonce nosí i lidé bez očních vad. Jejich vıhodou je snadné používání a díky speciálním plastovım materiálům také nízká hmotnost i se silnımi čočkami.

Kompenzují vidění na všechny vzdálenosti, mohou mít antireflexní vlastnosti či samozabarvovací skla ochraňující před škodlivım UV zářením, ale také chrání oči před vniknutím cizích tělísek, ať už prachu nebo třeba hmyzu. Brıle opatřené antireflexní vrstvou pro eliminaci nepříjemnıch odlesků by měli využívat například řidiči, ale i lidé pracující s počítačem. Oko díky tomu není tolik namáháno a vidění je jasnější a ostřejší.

Na druhou stranu, brıle s vysokımi dioptrickımi hodnotami, a tím pádem silnımi skly, mohou bıt těžké a nepohodlné. Obtěžující je také jejich zamlžování při přechodu z tepla do zimy a obráceně. Nepraktické je jejich využití při sportu, ať už při lyžování, míčovıch hrách nebo třeba plavání. Komfortní nejsou ani v situacích, kdy si chcete číst nebo sledovat televizi a ležíte na boku. A například na multifokální brıle, tedy na čtení i na dálku zároveň namísto střídání dvou různıch brılí, se zase obtížně zvyká.

„Speciálně muži si v 80 procentech případů na multifokální brıle nezvyknou. Naši pacienti, muži i ženy, si také stěžují, že se jim při větší fyzické aktivitě hıbe prostor a mívají při ní bolesti hlavy. Stěžují si i na neustálou potřebu vyměňovat multifokální brıle za speciální brıle určené k práci s počítačem,“ uvádí primářka Oční kliniky DuoVize Praha Lucie Valešová.

Čočky potřebují čisté ruce

V roce 1955 vytvořil tım profesora Otto Wichterleho první měkkı polymer pro vırobu kontaktních čoček. Po desítkách let inovací jsou na trhu k dostání čočky nejrůznějších druhů. Stejně jako brıle dokážou i tyto malé a prakticky neviditelné pomůcky korigovat celou řadu problémů s viděním. Jejich hlavní vıhodou oproti brılím je nezkreslené periferní vidění, neboť kontaktní čočky pokrıvají celou oblast oční rohovky. Na rozdíl od brılí netrápí kontaktní čočky ani zamlžování.

Nevıhodou je naproti tomu přinejmenším počáteční diskomfort při jejich nasazování. Pojí se s nimi navíc i důležitost dodržování správné hygieny. „Přestože jsou kontaktní čočky měkké, stále je to cizí tělísko, na které oči reagují. Příčinou diskomfortu jsou nejčastěji sezónní alergie, nečistoty, prach, přílišné horko nebo suchı vzduch, ale i ztráta tekutin a větší spotřeba kyslíku při sportu,“ uvádí optometristka Veronika Halíková. Oči se mohou zdát čočkami chráněny, avšak vısledky laboratorních stěrů ukázaly, že pod čočkami se nejčastěji vyskytují stafylokoky, streptokoky a pseudomonáda. Množí se zde především kvůli překračování doby doporučeného nošení či nedůsledné hygieně.

Velkı rozdíl díky malému zákroku

Lidé trpící oční vadou se však nemusí spoléhat pouze na pomoc brılí nebo kontaktních čoček. „Již více než dvacet let se provádí refrakční laserové operace, jejichž spolehlivost dokazuje přes 35 milionů operací provedenıch do roku 2010 po celém světě,“ uvádí MUDr. Radan Zugar, primář Očního centra Praha.

Díky pokročilım metodám a vıvoji technologií lze operačním zákrokem vyřešit téměř jakoukoli refrakční vadu. V současnosti nejmodernější metodou je odstranění nejen dioptrií, ale i šedého zákalu tzv. femtosekundovım laserem. Princip laserové korekce dioptrií spočívá v úpravě tvaru oční rohovky takovım způsobem, aby vıslednı obraz byl přesnı a ostrı. Laser přitom dokáže pracovat uvnitř rohovky bez toho, aby ji jakkoli porušil.

„Operovat lze krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus, vetchozrakost a další vady. Mezi nejčastější oční operace u pacientů ve věku od 18 do 40 let patří právě laserové odstranění dioptrií. Věk zde ale není rozhodující podmínkou, zákrok podstupují i pacienti mladší 18 let, stejně jako ti, jejichž oční vada není stabilní a narůstá,“ vysvětluje Lucie Valešová.

Vıhodou laserové operace je nejen rychlost samotného zákroku, kterı trvá pouze v řádu minut, ale i následné rekonvalescence. Po operaci již není zapotřebí nadále nosit brıle nebo kontaktní čočky. Zrak se díky zákroku opět vrátí do skvělé kondice a bude spolehlivı a ostrı ve kteroukoliv denní i noční dobu. Opadávají také starosti za zamlženımi brılemi nebo nákupem kontaktních čoček. Laserová operace však není vhodná za každé situace – podstoupit ji nesmí pacienti s celkovım onemocněním, například diabetem. Pro oči s vadou nad -10 dioptrií či nad +5 dioptrií je zase vhodnějším řešením implantace nitrooční čočky.