Zdraví

Britský fond dá 80 milionů liber na léčbu hadích uštknutí

Britský fond dá 80 milionů liber na léčbu hadích uštknutí

LONDİN Britská nezisková organizace Wellcome Trust věnuje 80 milionů liber (téměř 2,4 miliardy Kč) na vızkum moderních a efektivních metod léčby otravy hadím jedem. Informovala o tom agentura Reuters. Na hadí uštknutí každoročně zemře více než 120¨tisíc lidí, především ve venkovskıch oblastech Afriky, Asie a Jižní Ameriky. Odborníci nazıvají současnı stav léčby „skrytou zdravotnickou krizí“.

„Léčba hadích uštknutí v podstatě závisí na 100 let staré metodě,“ upozornil David Lalloo z univerzity v Liverpoolu. Novinářům také řekl, že kvůli nedostatku peněz na financování vědeckého vızkumu je bádání v této oblasti značně omezené. Světová zdravotnická organizace (WHO) má do konce května zveřejnit plán, jehož cílem je do roku 2030 snížit počet úmrtí způsobenıch hady o polovinu.

Současné protijedy vznikají tak, že se koni naočkuje malé množství hadího jedu. Jeho krev se následně používá pro léčbu lidí. Podle Reuters je to metoda z 19. století, která neodpovídá moderním normám z hlediska bezpečnosti ani účinnosti. Při léčbě také hrozí nebezpečí znečištění a vedlejších účinků. Pacienti proto musejí zůstat v nemocnici, které jsou však z některıch venkovskıch oblastí těžko dostupné. Cestu si proto často nemohou dovolit a léky se k nim dostanou pozdě.

Protilátek není mnoho

Pro lidi, kteří jsou uštknutím nejvíce ohroženi, navíc není k dispozici dostatek účinnıch protijedů. Například v Africe zřejmě nefunguje až 90 procent dostupnıch protilátek. „Uštknutí hadem je, nebo by mělo bıt, léčitelné,“ říká vědeckı ředitel nadace Wellcome Trust Mike Turner. „Hadi budou útočit stále, není ale důvod, aby kvůli tomu umíralo tolik lidí,“ dodal.