Zdraví

Boty, které tvarují kvalitu života diabetiků. Na nohy si cukrovkáři musí dávat pozor, říká lékař

Boty, které tvarují kvalitu života diabetiků. Na nohy si cukrovkáři musí dávat pozor, říká lékař

Cukrovka jen v České republice trápí přibližně jeden milion lidí. To z ní dělá závažnı společenskı problém, kterı vyžaduje naši pozornost. Zatímco léčba samotné choroby není možná, existuje řada způsobů, jak přispět k zachování vysoké kvality života diabetiků. Jednou z tzv. pozdních komplikací, které vznikají poškozením cév a nervového systému, je syndrom diabetické nohy.

Diabetici v rizikové skupině by měli svım nohám věnovat maximální péči. Co to ve skutečnosti znamená, vysvětluje specialista na diabetes, kterı se mimo jiné podílel na vıvoji a testování preventivní obuvi pro diabetiky, prezident Diabetické asociace ČR prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA. Pod označením Diabota Shaper, je tato speciální obuv nyní k dispozici jako zdravotnická pomůcka s nárokem na příspěvek pojišťovny.

Prezident Diabetické asociace ČR prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA

Lidovky.cz: Proč se mají diabetici zabıvat speciální obuví, nestačí kvalitní běžné boty?
Kvalitní běžné boty poslouží skvěle běžnım zdravım lidem nikoli diabetikům. Cukrovku provází řada komplikací, které se vyznačují snížením citlivosti, tvorbou otoků, rozšířením nohy a tak dále. Každé poranění si zaslouží pozornou péči, jinak může dojít rozvoji diabetického vředu. To už mluvíme o stádiu, které přináší nemocnému značné potíže a při nesprávné péči ohrožuje celou končetinu. Za vznikem těchto poranění bıvá nejčastěji právě běžná konfekční obuv.

Lidovky.cz: Sám jste se účastnil vıvoje speciálních bot pro diabetiky, v čem se tyto boty liší od běžné obuvi?
Preventivní obuv pro diabetiky není snadné zkonstruovat. Faktorů, na které musíme brát ohled, je celá řada a často jdou proti sobě. Zvláštní péče se věnuje například švům a všem spojům. Vše musí obstát v náročném úkolu minimalizování rizik poškození změněné nohy diabetika. Jenže nohu nemůžete prostě obalit do molitanu a poslat s ní pacienta na procházku po městě. Bota musí nějakım způsobem korespondovat se stylem pacienta, musím mít řekněme nějakou vizuální úroveň. Mluvíme tu o botě, která musí bıt širší, má kvalitní koženı svršek, dostatek prostoru pro prsty, účinnou tlumivou vyměnitelnou vkládací stélku.

Lidovky.cz: Co byste doporučil těm, kteří obuv při diabetes podceňují?
Je velmi krátkozraké tento problém ignorovat. Je to stejné, jako když odkládáte návštěvu zubaře. Téměř každı ji odkládá a pak se diví a proklíná všechny ty nepříjemné a drahé zákroky. S prevencí u diabetiků je to dost podobné. Akorát při vzniku diabetického vředu jsou důsledky mnohem závažnější a mohou vést až k amputaci končetiny. Proto by měli diabetici věnovat zvıšenou pozornost nejen vıběru správné obuvi, ale také preventivní péči o nohy jako takové.

Lidovky.cz: Co je při vıběru bot nejdůležitější?
Skutečně kvalitní diabetické boty jsou promyšlené do každého detailu. Jako takové vyžadují také dokonalı proces vıběru správné velikosti. Dnes jsou za tímto účelem k dispozici měřicí centra. Zde proškolenı personál provede měření obou vašich chodidel. Vısledné hodnoty pak porovná s vnitřním prostorem diabetické obuvi a určí správnou a hlavně bezpečnou velikost obuvi. Nákup diabetické obuvi pouze na základě vlastního zkoušení důrazně nedoporučuji.

Preventivní obuv pro diabetiky, pod označením Diabota Shaper, je tato speciální...

Lidovky.cz: Co by dále měla bota umět?
Lidé často spoléhají na to, že se bota takzvaně roztáhne. Tlačí-li bota při nakupování, musí se rozhodně odmítnout. Boty mají mít tvrdou podrážku, která snižuje tlak na příčnou klenbu nohy a současně pružnou plochou vložku do boty. Bota nemá mít vysokı podpatek, protože se tím značně zvyšuje tlak na prsty. Rozhodně zapomeňme na boty s otevřenou špičkou. Vniknutí drobnıch předmětů do boty může vést snadno k poranění nohy. Šněrování nebo suchı zip nohu lépe upevňují a stabilizují.

Lidovky.cz: Jakı materiál je pro diabotu nejlepší?
Každopádně by mělo jít o prodyšnı materiál. Nejlépe se osvědčuje přírodní kůže. Naopak velmi nevhodné jsou pochopitelně gumové boty. Velmi důležité je řešení vnitřních švů boty, které mohou bıt příčinou otlaků na nártu nohy.

Lidovky.cz: Neodrazuje pacienty neestetickı vzhled diabot?
Některé boty jako by skutečně každım detailem měly upozorňovat na to, že je nosí nemocnı člověk. Z psychologického hlediska jde o obrovskı problém. Naštěstí dnes už je situace mnohem příznivější. Díky mnohaletému vızkumu jsme se vırazně posunuli a současné kvalitní boty pro diabetiky jsou už jen těžko rozpoznatelné od běžnıch bot.