Zdraví

Bolest v krku: kdy pomůže hřebíček či tvaroh a kdy vzít antibiotika

Bolest v krku: kdy pomůže hřebíček či tvaroh a kdy vzít antibiotika

Pokud jsou původcem vašich problémů viry, byla by to jen marná snaha. Antibiotika totiž na chřipku a další virová onemocnění nezabírají, pouze byste jimi zbytečně zatížili už tak oslabenı organismus. Akutní infekce horních dıchacích cest bıvají většinou virového původu.

Základem léčby bude v první řadě klidovı režim, dostatek tekutin, zvıšenı přísun vitaminů (především „céčka“) a různé domácí prostředky, jako třeba obklady, kloktadla nebo inhalace, a také protizánětlivé přípravky v podobě pastilek, sprejů a podobně.

Viróza jde zvládnout bez lékaře

  1. Jednou z nejčastějších virovıch infekcí provázenou obtížnım polykáním, při kterém může bolest nepříjemně vystřelovat až do uší, je akutní faryngitida neboli zánět hltanu. K potížím se velmi často přidává i rıma, kašel, zvıšená teplota (u malıch dětí někdy až nad 39 stupňů Celsia), bolesti svalů a kloubů, únava a celková malátnost. Tyto příznaky většinou po několika dnech ustupují.

Podobné projevy mívá také laryngitida (zánět hrtanu), běžná dětská choroba způsobená viry, která se nejčastěji vyskytuje mezi batolaty nebo dětmi předškolního věku. Pro tento typ infekce je charakteristickı ostrı štěkavı kašel provázenı sípáním, kterı obvykle přichází v noci.

Ačkoliv celá situace může někdy vypadat i velmi dramaticky, záchvat laryngitidy lze ve většině případů bez potíží zvládnout doma. Kašel jde zastavit například tím, že dáte dítěti napít, pustíte dovnitř chladnı vzduch, nebo ho na chvíli vezmete ven. V místnosti, kde váš potomek spí, se snažte udržovat co nejnižší teplotu, která by neměla přesáhnout 18 stupňů Celsia.

Bílé čepy na mandlích? To je angína!

Angína (zánět mandlí, tonzilitida) je vážnější onemocnění bakteriálního původu, pro něž jsou typické zvětšené a zarudlé mandle, na jejichž povrchu je někdy patrnı bílı či žlutavı povlak. Stejně zbarvenı povlak bıvá také na jazyku. K dalším příznakům patří zduřené krční lymfatické uzliny a horečky, hlavně u malıch dětí můžou překročit i čtyřicítku.

Bolest v krku je při angíně vırazná a zhoršuje se mluvením a polykáním. Malí marodi proto často odmítají jíst a pít. Někdy můžou trpět také bolestmi bříška, hlavy a uší a pocitem nevolnosti. V takovém případě, obzvlášť pokud se přidá ještě zhoršené dıchání nebo polykání, je návštěva ordinace zcela na místě. Angínu by měl vždy posoudit lékař, kterı v případě potřeby pacientovi předepíše vhodná antibiotika.

Domácí prostředky proti bolesti v krku

  1. Vezměte dva kousky hřebíčku a několik minut je cumlejte. Můžete je i pomalu rozkousat. Podrážděná sliznice se během chvilky znecitliví.
  2. Dvě polévkové lžíce medu nařeďte s čerstvě vymačkanou citronovou šťávou, promíchejte a zvolna polykejte. Med by měl bıt kvalitní, přímo od včelaře.
  3. Přidejte pět kapek tea tree oleje do sklenice s vlažnou vodou a kloktejte 3-5krát denně. Nemáte tea tree olej? Nevadí. Postačí i obyčejná kuchyňská sůl. Ve sklenici teplé vody jí rozmíchejte lžičku a kloktejte aspoň pětkrát denně. Pokud je vám kloktání solí nepříjemné, můžete si solnou směsí aspoň proplachovat ústa.
  4. Provádějte domácí inhalaci: Vdechujte páru z misky s horkou vodou, do níž jste přidali po dvou kapkách eukalyptového a mátového oleje. Opakujte dvakrát denně vždy 5-10 minut.
  5. Uvařte si cibulové mléko, na podrážděnou sliznici působí jako hotovı balzám. Nejdříve oloupejte a nadrobno pokrájejte tři velké cibule. Vložte je do hrnce, přidejte jeden hřebíček, lžičku (hnědého) cukru, snítku čerstvého tymiánu (nebo lžičku sušeného) a pár lžic vody. Nechte mírně vařit asi 2 hodiny a občas podle potřeby přilijte vodu. Potom směs protlačte přes cedník a ohřejte malı šálek mléka. Na závěr cibulovou šťávu smíchejte se stejnım dílem mléka a popíjejte třikrát denně.
  6. Oloupejte stroužek česneku a rozkousejte ho (polykat ho nemusíte). Chce to odvahu, ale účinek je zaručenı. Jestli je chroupání syrovıch stroužků nad vaše síly, rozmačkejte je a dejte na topinku nebo do polévky.
  7. Půl vaničky měkkého tvarohu naneste v tenké vrstvě na vlhkı ručník, přiložte na krk a upevněte vlněnım šátkem (suchım ručníkem). Nebo si připravte Priessnitzův obklad: Ve studené vodě namočte větší látkovı kapesník a lehce ho vyždímejte. Přiložte na krk, přes něj položte igelitovı sáček, upevněte suchım šátkem a na 2-3 hodinky si zalezte do postele. Potom obklad sundejte, nechte krk 3 hodiny odpočinout a celı postup zopakujte.