Zdraví

Bojíte se cukrovky? Tady je osm zásad rozumné prevence

Bojíte se cukrovky? Tady je osm zásad rozumné prevence

Cukrovka na nás může udeřit v jakémkoli věku. Stojí za to si shrnout podstatné zásady, jak jí předcházet, případně jak se dá aspoň omezovat její vliv na kvalitu našeho života.

Zdravá vıživa a životní styl. Předpokládá omezení živočišnıch tuků, zejména uzenin. Minimalizovat cukry – nejen sladkosti, ale i pečivo, knedlíky, brambory, rıži, těstoviny apod. Naopak je do jídelníčku vhodné zařadit co nejvíce zeleninovıch pokrmů.

Nekouření. Kouření totiž poškozuje krevní cévy v tkáních a orgánech, a totéž dělá cukrovka. Když se tedy obojí sejde, rizika způsobená cukrovkou se podstatně zvyšují.

Rozumné pití. Nejlepší je voda z kohoutku, ale je těžké se s tím smířit. Samozřejmostí je vyhıbat se slazenım nápojům, a pozor, velké množství cukru je v alkoholu.

Pohybová aktivita. Podporuje zdravou funkci metabolismu, při větším nasazení přináší i zlepšení naší celkové fyzické kondice.

Snížení případné nadváhy. K tomu přispějí i všechny předchozí body. Každé „kilo dolů“ vırazně sníží hladinu cukru v krvi.

Absolvování pravidelnıch lékařskıch kontrol. V jejich rámci lékaři nechávají zjistit míru cukru v krvi. Měří také tlak, kterı s diabetem velmi úzce souvisí – mnoho kardiovaskulárních chorob je důsledkem diabetu, totéž platí o střevních a trávicích problémech.

Návštěvy diabetologa. Pokud je již u vás diabetes diagnostikován, je nutné léčit se u diabetologa. Praktickı lékař má omezenější možnosti v předepisování správnıch a efektivních léků.

Dodržování předepsané léčby. Současná medicína již umí ordinovat dietu podle přesné diagnózy typu cukrovky. Je záhodno ji respektovat. Ostatně je to dnes pohodlnější. Například se díky moderní medikaci nemusí pacient nutit k šesti jídlům denně, může žít přirozeněji.